Raporlar > ABD'den 'Terörizm 2015 raporu': Dünyada düştü Türkiye'de arttı

ABD'den 'Terörizm 2015 raporu'
ABD Dışişleri Bakanlığı “Terörizm 2015 Ülkeler Raporu”nu açıkladı. Buna göre 'dünyadaki terör saldırıları 2015'te yüzde 13 düştü; Afganistan, Bangladeş, Mısır, Suriye ve Türkiye'de ise arttı. Raporda, Türkiye'nin 'terör örgütü' olarak gördüğü, PKK’nın Suriye kolu PYD ve YPG yer almadı.

Raporun Türkiye hakkındaki bölümünde, Türkiye'de faaliyet gösteren PKK, TAK, DHKP-C ve MLKP örgütleri sıralandı ve IŞİD'in yaptıkları dahil, Türkiye'de düzenlenen eylemler hakkında bilgi verildi.

PYD ve YPG'nin adı raporda sadece bir yerde geçti. Bu kısımda Türkiye'nin 'terör örgütü' olarak gördüğü gruplar sıralanarak, "Türkiye ayrıca Suriye'de kurulu Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve bunun askeri kanadı Halk Savunma Birlikleri'ni (YPG) terör örgütü kabul etmektedir" ifadesine yer verildi. Raporun sonunda bulunan ABD’nin 'terör örgütü' olarak kabul ettiği “Yabancı Terör Örgütleri” listesinde ise PKK’nın ismi bulunurken, örgütün Suriye uzantısı PYD ve YPG listede yer almadı.

Raporda, PKK'nın Türkiye'deki eylemlerine yer verildi. Temmuz 2015'ten bu yana 300’den fazla güvenlik görevlisinin PKK’nın düzenlediği saldırılarda hayatını kaybettiği kaydedildi.

Türkiye'nin yıl içerisinde, "içeriden gerçekleşen terör saldırılarına" maruz kaldığı ifade edilen raporda, DHKP/C, TAK gibi örgütlerin Türkiye'de saldırılar gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Raporda ayrıca IŞİD’e katılmaya çalışan yabancı savaşçıların 2015 yılı içerisinde Suriye’ye gidebilmek için Türkiye hattını kullanmaya çalıştığı, Türkiye’nin coğrafi şartlarından dolayı Suriye’ye gitmeye çalışanlar için cazip bir hat olduğu belirtildi. Raporda, "Türkiye, yabancı terörist savaşçıların geldiği ülkelerle yakın ilişkisini artırarak terörle mücadeleye devam etti" ifadesine yer verildi.

Raporda, Türkiye’nin ülkeye girmeye çalışan şüphelilere karşı mücadelesini genişlettiğinin altı çizilerek, “girişi yasaklananlar” listesine ilave olarak ülkeye giriş yapmak isteyen şüphelilerle mücadele etmek için “risk analiz birimi” kurduğu hatırlatıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Terörle Mücadele Koordinatör Vekili Justin Siberell, 'dünya genelinde terör saldırılarında yüzde 13 düşüş olduğunu fakat Afganistan, Bangladeş, Mısır, Suriye ve Türkiye'de terör saldırılarında artış görüldüğünü' söyledi.

Dışişleri Bakanlığında gazetecilere rapor hakkında bilgi veren Siberell, 'terör saldırılarının 2015 yılında toplam 92 ülkede görüldüğünü' belirterek, saldırıların yüzde 55'inin Irak, Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Nijerya'da gerçekleştiğine dikkati çekti.

Siberell, 2015'te IŞİD'in en büyük uluslararası tehlike olduğunu vurgulayarak, "Mayıs 2015'ten sonra IŞİD önemli bir çatışma kazanamadı. 2015 sonu itibarıyla da Irak'ta sahip oldukları bölgenin yüzde 40'ı örgütten kurtarıldı." dedi.

aljazeera.com.tr, 03.06.2016

Konu ile ilgili sayfalar...
10/7/2016 - Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün 2016 raporuna göre Türkiye, çalışmayan ve okumayan genç nüfus sıralamasında ilk sırada...
3/7/2016 - Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği'nde 145 ülke arasında 130'uncu sırada...
2/20/2016 - UNESCO’nun raporuna göre, dünyanın yüzde 40'ı anadilde eğitim görmüyor ...
1/27/2016 - Freedom House raporunda Türkiye internet özgürlüğünde Etiyopya ve Tayland'la aynı ligde!...
12/10/2015 - Kimseye güvenmiyoruz ...
Bütün başlıklar için tıklayınız