Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Ekonomik Gündem > En zenginler belli oldu

En zenginler belli oldu
Forbes, dünyanın en zengin insanları listesini yayınladı. Zirvede yine Bill Gates var. Son bir yılda serveti 1 milyar dolar eriyen ABD Başkanı Trump geçtiğimiz yıla göre 220 basamak gerileyerek listenin 544. sırasında yer aldı.

ABD merkezli iş dünyası dergisi Forbes, son sayısında dünyanın en zenginleri listesini yayımladı. Serveti azalan ABD Başkanı Trump, geçen yıla göre 220 basamak gerileyerek listede 544. sırada yer aldı.

Microsoft'un kurucusu Amerikalı iş adamı Bill Gates, geçen yıl 75 milyar dolar olan kişisel servetini bu yıl 86 milyar dolara çıkararak listede bir kez daha ilk sırada yer aldı. Son dört yıldır zirveyi kimseye kaptırmayan Gates, 1994'ten bu yana bulunduğu listede 18. kez en tepede yer aldı.

İkinci sırada 75,6 milyar dolar kişisel varlığıyla Amerikalı yatırımcı Warren Buffet'in olduğu listede, Amazon'un kurucusu ve yöneticisi Jeff Bezos üçüncü sırada yer aldı.

Trump'ın düşüşü

Kasım 2016'da yapılan başkanlık seçimlerinde ABD'nin yeni başkanı seçilen iş adamı Donald Trump, dünyanın en etkili isimlerinden biri hâline geldi ancak kişisel servetinde düşüş yaşadı.

Forbes'un hesabına göre, Trump'ın serveti geçen yıldan bu yana 1 milyar dolarlık kayıpla 3,5 milyar dolara geriledi. ABD Başkanı, bu kayıpla listede 220 basamak birden gerileyerek 544. sırada yer aldı. Gayrimenkul yatırımlarıyla zenginleşen Trump'ın, New York emlak sektöründe yaşanan daralma nedeniyle kayba uğradığı bildirildi.

İlk 10'da Amerikalı yatırımcılar

Silicon Vadisi'nin önde gelen isimlerinden, Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg 56 milyar dolarlık servetiyle beşinci sırada, Oracle'ın sahibi Larry Ellison da 52,2 milyar dolarlık servetiyle listede yedinci sırada kendilerine yer buldular.

Amerikalı sanayiciler Charles ve David Koch kardeşler 48,3'er milyar dolarlık servetleriyle listede 8. sırayı paylaştılar. Finansal hizmetler sektöründe faaliyet gösteren Michael Bloomberg de 47,3 servetiyle ilk onda yer aldı.

İspanyol hazır giyim markasının kurucusu Amancio Ortega 71,3 milyar dolarlık servetiyle listeye 4. sıradan girerken 6. sıradaki Meksikalı iş adamı Carlos Slim Helu, ilk ona ABD dışından giren bir diğer isim oldu.

Dünyanın en zengin kadını

Kadınlarda, Fransız kozmetik firması L'Oreal'in en büyük ortağı Liliane Bettencourt 39,5 milyar dolarlık servetiyle listede 14. sırada yer bulurken listede en üst sırada yer alan kadın yatırımcı oldu.

Milyarder sayısı arttı

Forbes listesindeki milyarder sayısı geçen yıl bin 810 iken bu yıl 2 bin 43'e çıktı. 233 kişilik artış, derginin son 31 yıldır tuttuğu kayıtlardaki en büyük değişim.

Listedeki milyarderlerin toplam serveti, yüzde 18'lik artışla 7,67 trilyon dolara ulaşıyor.
aljazeera.com.tr, 21.03.2017


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.