Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 9 muvazzaf asker için tutuklama talebi

 9 muvazzaf asker için tutuklama talebi  

Balyoz darbe planı soruşturması kapsamında İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen 14 muvazzaf ve bir emekli başçavuşun savcılık sorgusu tamamlandı. 5 muvazzaf asker serbest bırakılırken 9 muvazzaf için tutuklama talebi çıktı.

''Balyoz Planı'' iddiası soruşturması kapsamında adliyeye getirilen 15 kişiden 5'i savcılık sorgularının ardından serbest bırakılırken, 10'u tutuklanmaları talebiyle mahkemeye gönderildi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen 15 kişinin soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları Mehmet Berk, Ali Haydar ve Bilal Bayraktar tarafından ifadesi alındı. Söz konusu kişilerden 5 muvazzaf asker, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Emekli başçavuş Ertan Karagözlü ve 9 muvazzaf asker ise tutuklanmaları talebiyle nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi.

Bu arada, Merkez Komutanlığı'ndan adliyeye gelen sivil memur ise bir süre burada kaldıktan sonra aynı araçla adliyeden ayrıldı.

Öte yandan serbest kalan 5 kişi, jandarmaya ait sivil plakalı bir minibüsle adliyeden ayrıldı.


Star, 28.02.2010

14 muvazzaf asker savcılık sorgusunda

İkinci 'Balyoz' dalgasında gözaltına alınan 18 askerden 14 muvazzaf subay, savcılar tarafından sorgulanıyor.

İSTANBUL - 'Balyoz' soruşturmasında emekli kuvvet komutanlarının da aralarında bulunduğu ilk gözaltı dalgasından sonra Cuma günü yeni gözaltı dalgası gerçekleşmişti.

Gözaltına alınan 17'si muvazzaf 18 asker'den 7 muvazzaf asker bugün adliyeye sevk edildi.

İstanbul Merkez Komutanlığı'ndaki işlemleri tamamlanan bir grup, sivil plakalı bir araç ile Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Askerler, hakim ve savcıların giriş yaptığı kapıdan adliyeye alındı. Zanlıların savcılık sorgularına başlandı.

Öğle saatlerinde 7 muvazzaf asker daha sorguları için Adliye'ye getirildi.

Öğle saatlerinde adliyeye getirilen bir başka isim ise emniyette gözaltında bulunan emekli Astsubay Başçavuş Ertan Karagözlü'ydü.

ntvmsnbc.com, 28.02.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.