Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Çetin Doğan Silivri'de

Çetin Doğan Silivri'de

Balyoz Soruşturması kapsamında dün tutuklanan emekli Orgeneral Çetin Doğan bugün Metris Cezaevi’nden Silivri Cezaevi’ne sevk edildi.

İSTANBUL - Emekli Orgeneral Çetin Doğan'la birlikte emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü ve emekli Tümamiral Özer Karabulut da Silivri Cezaevi’ne sevk edildi.

'Balyoz Planı' iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile eski Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan dün tutuklanmıştı.

Tutuklanan Doğan ve Alan, Metris Kapalı Cezaevi'ne gönderilmişti.

ntvmsnbc.com, 28.02.2010

Doğan da Metris'te  

Balyoz Darbe Planı’nın mimarı Çetin Doğan, ‘silahlı örgüt kurup, yönetmek’ ve ‘TBMM ile Hükümeti yıkmaya teşebbüs’ suçundan tutuklandı. Avukatı ve yakınları Doğan’ı Metris’e alkışlarla uğurladı

Balyoz Darbe Planı’nın altında ‘Balyoz Sıkıyönetim Komutanı’ ünvanıyla imzası bulunan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, dün çıkarıldığı İstanbul Adliyesi’nde saruşturmayı yürüten

3 günde 33 subay cezaevine gönderildi

Balyoz Planı soruşturması kapsamında düne kadar gözaltına alınıp adliyeye çıkarılan muvazzaf ve emekli askerlerden 33’ü tutuklandı. 22 Şubatta gözaltına alınan subaylardan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Merkez Komutanlığındaki işlemleri tamamlanan ilk grup 23 Şubatta adliyeye sevk edildi. Dört günlük adliye sürecinde gözaltındaki 47 emekli ve muvazzaf subay gruplar halinde tutuklanarak cezaevine gönderildi. Muvazzaf askerler Hasdal Askeri Cezaevi’ne, emekli askerler ise Metris Cezaevi’ne     gönderildi. 

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılarından Bilal Bayraktar’a 6 saat ifade verdi. İfade tutanaklarının yaklaşık 30 sayfa tuttuğu belirtilen Doğan, Balyoz seminerine katıldığını kabul ederken ‘’Ben darbe yapmayı aklımdan bile geçirmedim’’ dedi ve hakkındaki tüm iddiaları reddetti. Doğan, ‘Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘silahlı terör örgütü kurup yönetmek’ suçlarından tutuklandı.

 

Dün sabah saat 08.50’de emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Albay Altan Batıbay’la birlikte adliyeye getirilen eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, saat 10.00’da savcılıkta sorgulanmaya başlandı. İfade alma işlemi saat 17.00’da tamamlanan Çetin Doğan’ın, Balyoz Planı’nın tartışıldığı seminerin ses kayıtlarıyla karşılaştırılması için ses kaydının alınmadığı öğrenildi.

 

Doğan, savcılık sorgusunda yöneltilen sorulara karşılık, ‘’Türk Silahlı Kuvvetleri’nde plan tatbikatı ve seminerlerin yapılması normaldir. Ordu komutanı olduğum dönemde Ordu Harp Oyunları ve seminerler düzenlenmiştir. İç tehdide karşı koruma görevi kapsamında tabii ki çeşitli planlar vardır. İrtica da bir iç tehdittir. Mevcut hükümete yönelik darbe

planı yapmadım. Her zaman meşru zeminde bulundum’’ iddiasında bulundu.

KORGENERAL ENGİN ALAN DA TUTUKLANDI

Emekli Orgeneral Çetin Doğan ile emekli Korgeneral Engin Alan, savcılık sorgularının ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.  Çetin Doğan “Silahlı terör ögrütü kurup yönetmek” ve “Cebir ve şiddet kullanarak TBMM ve Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklanması istemiyle gönderildiği nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı.

 

Emekli Korgeneral Engin Alan ise “Cebir ve şiddet kullanarak TBMM ve Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve ‘Silahlı örgüt üyeliği” suçundan tutuklandı. Çetin Doğan ve Engin Alan Metris Cezaevi’ne gönderilirken avukatları ve arkadaşları alkış tuttu. Emekli Albay Altan Baturay ve 2 muvazzaf asker de savcılıkca serbest bırakıldı.

Star, 27.02.2010

Polislerle iftihar ettim

Balyoz soruşturması kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan eski Deniz Kuvvetlleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, Habertürk TV’ye yaptığı açıklamada, “Dünyayı yeniden gelsem yine bahriyeli olmak isterdim. Kimseye kırgın ya da küskün değilim. Emniyette kalmaktan gocunmadım. Emniyette hiçbir sıkıntı yaşamadım, personelle iftihar ettim. Balyoz’la ilgim yok. Bildiğim tek balyoz çekicin büyüğü” dedi.

DOĞAN CEZAEVİNE ALKIŞLARLA UĞURLANDI

İşte gerekçe; Öncekinde kaçmadılar

Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına’nın serbest bırakılma gerekçeleri açıklandı. İki komutanın “Aralık ayında da Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven darbe planları nedeniyle sorgulanıp serbest bırakılmalarına rağmen yeni suçlama ile adreslerine gidildiğinde yerlerinde bulundukları için kaçma şüpheleri olmadığı ve delilleri karartma teşebbüsünde bulunmadıkları” gerekçesiyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.  Eski 1. Ordu Komutanı emekil Orgeneral Ergin Saygun ise her hafta polise gidip imza verme şartı getirilerek serbest bırakıldı. Muvazzaf Albay Mehmet Yoleri ise sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı.

DOĞAN: PLAN YAPILMASI NORMALDİR

SAVCILIKTA 6 SAAT İFADE VERDİ


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.