Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Çetin Doğan ve Engin Alan tutuklandı

Çetin Doğan ve Engin Alan tutuklandı  

''Balyoz Planı'' iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ile emekli Korgeneral Engin Alan tutuklandı.

İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yaklaşık 7 saat ifade veren Doğan'a "Balyoz Darbe Planı"na ilişkin belgeler soruldu. Doğan 30 sayfalık ifadesinde suçlamaları reddetti.

Belgelerin altında sadece isim bulunduğunu, ıslak imzanın bulunmadığını belirten Doğan'ın avukatı, sorguda Doğan'ın imza örneğinin ve ses kaydının alınmadığını belirtti.

"Balyoz Darbe Planı"nda imzası bulunduğu iddia edilen Doğan, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek"le suçlanıyor.

Bu arada aynı soruşturma kapsamında iki muvazzaf subay ile emekli Albay Altan Batıbay, savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

Star, 26.02.2010

Doğan ve Alan'ın sorgusu tamamlandı

Eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan ve eski Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan'ın sorguları tamamlandı.

İSTANBUL - 'Balyoz Darbe Planı' soruşturmasında 31 askerin tutuklanması, başta kuvvet komutanlarının serbest kalmasının ardından bugün adliyeye sevk edilen eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'la ilgili verilecek karar merakla bekleniyor.

Orgeneral Çetin Doğan'la birlikte bu sabah 3 kişi adliyeye sevk edildi. Eski Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan da Çetin Doğan'la adliyeye getirildi. Doğan ve Alan'ın sorguları tamamlandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden sivil plakalı bir araçla adliyeye ulaştırılan Doğan ve beraberindekiler, hakim ve savcıların giriş yaptığı bölümden binaya alındı.

Adliyedeki sağlık kontrolünden sonra Orgeneral Çetin Doğan'ın sorgusu başladı.

Adliyeye getirilen 3 kişiyle birlikte Emniyet'te sorgulanan kimse kalmadı.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan, dün Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirilmişti.

Öte yandan, Merkez Komutanlığı'ndan 5 muvazzaf asker daha adliyeye getirildi.

31 KİŞİ TUTUKLANDI
''Balyoz Güvenlik Hareket Planı'' iddiaları soruşturması kapsamında şimdiye kadar gözaltında alınan muvazzaf ve emekli askerlerden 31'i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ''Balyoz Güvenlik Hareket Planı'' iddiaları soruşturmasına ilişkin 22 Şubatta gözaltına alınan muvazzaf ve emekli askerlerden, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Merkez Komutanlığı’ndaki işlemleri tamamlanan ilk grup 23 Şubatta adliyeye sevk edildi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde savcılık sorgularının ardından Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesine çıkarılan Tümamiral Ramazan Cem Gündeniz, Tuğamiral Aziz Çakmak, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk, emekli Tümamiral Özer Karabulut, emekli Kurmay Albay Ümit Özcan ve emekli Kurmay Albay Ali İhsan Çuhadaroğlu tutuklandı.

24 Şubatta gece geç saatlerde savıcılıktaki sorgularının ardından adliyeye çıkartılan ve aralarında eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü'nün de bulunduğu 7 kişi savcılık sorgularının ardından mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemece Öğütçü'nün de aralarında bulunduğu 5 şüpheli tutuklanırken, emekli Albay Musa İstek serbest bırakıldı, bir muvazzaf subay hakkında da denetimli serbestlik hükmü uygulandı.

Aynı gece mahkemeye çıkarılan 5 muvazzaf subay ile emekli Tuğgeneral İzzet Ocak, emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın ve emekli Albay Kubilay Aktaş'ın da tutuklanmalarına karar verildi.

Son olarak dün gece adliyeye sevk edilen Tümamiral Semih Çetin ile Tuğamiral Turgay Erdağ'ın da aralarında bulunduğu 9 muvazzaf asker ile eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli ile emekli bir asker daha tutuklandı.

KOMUTANLAR SERBEST
Dün sabah saatlerinde adliyeye getirilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı nezaretinde yapılan savcılık sorgularının ardından serbest bırakıldı.

Adliyeye sevk edilen eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun'un ise savcılık sorgusunun ardından denetimli olarak serbest kaldığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, bu gelişmelerin ardından emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve emekli Oramiral Özden Örnek'in serbest bırakılmasına ilişkin, ''Aralık ayında yine ifadelerini alıp serbest bırakmıştık. Delilleri karartma teşebbüslerine rastlamadık. Dolayısıyla 2-3 ay önce serbest bıraktığımız halde adreslerini terk etmedikleri için bu gerekçeyle kaçmayacakları düşüncesiyle serbest bıraktık'' açıklamasını yaptı.

KOMUTANLAR HAKKINDA SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR
Gazetecilerin, ''Haklarındaki soruşturma devam ediyor mu?'' sorusu üzerine, Çolakkadı, ''Tabii devam ediyor. Sadece serbest bıraktık, soruşturma sürüyor. Şu an için içeriğine giremiyorum. Yani serbest bırakma gerekçemiz bu...'' dedi.

Böylece, son 4 günde 'Balyoz Güvenlik Hareket Planı'' iddiaları soruşturması kapsamında gözaltına alınan 47 emekli ve muvazzaf subaydan 31'i tutuklanmış oldu.

Bu arada, ikinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından Albay Cengiz Köylü'nün de söz konusu soruşturmaya ilişkin ''şüpheli'' olarak ifadesi alınıp hakkında serbest bırakma kararı verildi.

Adliyedeki işlemlerin ardından, Köylü, ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu bulunduğu için Hasdal Askeri Cezaevine geri götürüldü.

ntvmsnbc.com, 26.02.2010

Çetin Doğan ve Engin Alan Adliyede  

Balyoz soruşturmasının 5. gününde Emekli orgeneral Çetin Doğan ve emekli korgeneral Engin Alan Adliyeye çıkarıldı.

Ayrıca Balyoz Planı iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul Adliyesi'ne getirilen ve savcılıkça sorgulanan 8 muvazzaf ile bir emekli subaydan, 7'si muvazzaf ile 1 emekli albay tutuklandı. 1 muvazzaf subay serbest bırakıldı.

Tutuklananlar: Dz K. Albay Ali Türkşen, Albay Taylan Çakır, Yarbay Levent Çehreli, Yarbay Ertuğrul Uçar, Albay Abdullah Zafer Arısoy, K. Albay Ali Rıza Sözen, Albay Hasan Basri Aslan, emekli Albay Bülent Tunçay.

Albay Mehmet Yoleri'nin ise sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldığı öğrenildi.

Genelkurmay Başkanlığı eski Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi (SAREM) Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, Tümamiral Semih Çetin ve Tümamiral Turgay Erdağ da Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında tutuklandı.

Yine dün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen Genelkurmay Başkanlığı eski Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi (SAREM) Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, Tümamiral Semih Çetin ve Tuğamiral Turgay Erdağ savcılık sorgusunun ardından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkeme Tanyeri, Çetin ve Erdağ için tutuklama kararı verdi. Tutuklanan Tanyeri Metris Cezaevi'ne, Çetin ve Erdağ ise Hasdal Askeri Cezaevi'ne gönderildi.

Star, 26.02.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.