Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 'Balyoz'da 4. gün tutuklamaları

'Balyoz'da 4. gün tutuklamaları  

Balyoz soruştırması kapsamında pazartesi gözaltılarla başlayan ve salıdan itibaren mahkeme süreciyle devam eden soruşturma kapsamında serbest bırakmalar ve tutuklamalar devam ediyor.

Saat: 04.38
Balyoz soruşturması kapsamında mahkemeye sevk edilen 5'i muvazzaf, 3'ü emekli, 8 subay daha tutuklandı. Aralarında emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, emekli Albay Kubilay Aktaş ve emekli Tuğgeneral İzzet Ocak'ın da bulunduğu 8 kişi, cezaevine gönderildi. Balyoz darbe planı iddialarıyla ilgili olarak yürütülen soruşturma kapsamında savcılık sorgusu tamamlanan emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, emekli Albay Kubilay Aktaş ve emekli Tuğgeneral İzzet Ocak ile 5 muvazzaf subay, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetci İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 kişinin de tutuklanmasına karar verdi.

Daha önce mahkemeye sevk edilen emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, emekli Albay, Emin Küçükkılıç, emekli Albay Suat Aytın ile iki muvazzaf subay tutuklanarak saat 21.00 sıralarında cezaevine gönderildi. Mahkeme, emekli Albay Musa İstek'i ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

Savcılık sorgularının ardından emekli Tuğgeneral Gaffur Aksu, emekli Tuğgeneral Ahmet Baki Erdoğan, emekli Albay Yusuf Ziya Toker, emekli Albay Mustafa Çalış ile bir muvazzaf subay serbest bırakıldı. Bir muvazzaf subay da adli kontrol kararıyla serbest kaldı.

Önceki gün 7 kişinin tutuklandığı Balyoz soruşturmasında bugün de 6'sı emekli, 7'si muvazzaf 13 subay, tutukladı. Balyoz soruşturmasında tutuklu sayısı böylece 20'ye çıktı.

Saat 09.28
''Balyoz Güvenlik Harekatı Planı'' iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında gözaltında bulunan 3 muvazzaf subay, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirildi.

Merkez Komutanlığındaki işlemleri tamamlanan 3 muvazzaf subayı taşıyan sivil plakalı minibüs, Beşiktaş Adliyesine, hakim ve savcıların kullandığı bahçe kapısından giriş yaptı. Sivil kıyafetli askerlerin görüntü alınmasını önlemek için set oluşturmasının ardından minibüsten indirilen subaylar, yemekhane kapısından Adliye binasına alındı.

Muvazzaf subayların, savcıların bulunduğu kata çıkarıldığı öğrenildi.

Star, 25.02.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.