Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > AKP'den 'Balyoz' zirvesine ilk yorum

AKP'den 'Balyoz' zirvesine ilk yorum

Genelkurmay'da tüm orgeneral ve oramirallerin katıldığı toplantıyı AKP Genel Başkan Yardımcısı "Gelişmelere hangi toplantı, hangi açıklama menfi etki edecekse, bu tarih önünde sorumluluğu da beraberinde getirecektir" sözleriyle değerlendirdi.

ANKARA - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, parti merkezinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Yaşanan gelişmelere ilişkin toplantılar oldu, Genelkurmay'ın da bir açıklaması oldu, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Kapusuz, şunları söyledi:

''Yargılama süreciyle ilgili olan bazı konular yargıya intikal ettiği için çok fazla konuşulmasının erken olduğunu düşünüyorum.

Bir kez daha şunu açık bir dille ifade edeyim; her davet edilen, çağrılan, sorguya alınan 'suçludur' diye bir kural yok. Dün sorgulaması  yapılanlar mahkemeye çıkarıldı bir kısmı tutuklandı, bir kısmı da serbest bırakıldı. Ama ben medya başta olmak üzere, siyasetçilerimiz de dahil olmak üzere, herkesin bürokrasi de dahil buna, yargıyı rahatsız etmemesini, kendi haline bırakmasını, görevini rahatlıkla yapabilmesinin ortamını sağlamaya davet ediyorum.

Buna hangi toplantı, hangi görüşme, hangi açıklama menfi etki edecekse, bu, tarih önünde sorumluluğu da beraberinde getirecektir.

Bugünkü konuşulan, yaşanılan her olay yarın da herkesin önüne konulacaktır. Dün nasıl yaşananlar bugün gündeme gelmişse, bugünkü yaşananlar da yarın yine toplumun gündeminde olacaktır. Herkesi Anayasa ve yasalardaki yazılı olan kurallara davet ediyor, buna uygun hareket etmelerini de bekliyorum, diye açık bir samimi kanaatimi de ifade etmek istiyorum.''

Kapusuz, 'Balyoz Darbe Planı' iddiaları üzerine komutanların gözaltına alınmasıyla ilgili de şöyle konuştu:

"Suçu sabit oluncaya kadar herkes suçsuzdur. Ancak suç işleme özgürlüğü, statüsü, görevi  her ne olursa olsun kimsede yoktur. Kim suç işlerse karşılığını görür, yargılanır ve cezasını çeker ve çekmelidir de; vicdan, adalet bunu gerektirir. Herkes değişimi anlayacak, algılayacak ve alışacaktır, her şey normalleşecektir. Ne siyasetçi, ne asker, ne  yargı, ne de aklımıza gelen bütün birimleri yukardan aşağıya sıralayacak olsak hukukun üzerinde değildir, herkes hukuka tabi olmalıdır. Herkes hukuk çerçevesinde görev alanında hizmet etmelidir. Bu siyasetçi için de geçerlidir, asker ve sivil bürokrasi için de geçerlidir, birey olarak da hepimiz için geçerli olan da budur.''

ntvmsnbc.com, 24.02.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.