Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Fırtına ve Örnek hala emniyette!

Fırtına ve Örnek hala emniyette!

Balyoz Planı soruşturması kapsamında eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, 9 muvazzaf subay ile 10 emekli asker İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden İstanbul Adliyesi'ne sevkedildi. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ile eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in ifadesinin alınması ise yarına kaldı.

Adliyedeki isimlerden bazıları: Emekli Tuğgeneral İzzet Ocak, emekli kurmay albaylar Emin Küçükkılıç, Suat Aydın ve Musa İstek, emekli Tuğgeneral Gaffur Aksu, emekli Albay Yusuf Ziya Toker, emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, emekli Tuğgeneral Baki Aydoğan, emekli Albay Kubilay Aktaş ve emekli Albay Mustafa Çalış.

Adliyenin terasına çıkan bazı kişilerin görüntülerinin alınmaması için sivil kıyafetli askerler perdeleme yaptı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü'nün kızı İrem Öğütçü ile kardeşi Ali Asım Öğütçü, hakim ve savcıların giriş yaptığı bölümden binaya girmek isteyince polisler tarafından engellendi. İrem ve Ali Asım Öğütçü, bunun üzerine mahkemelerin bulunduğu bölümden binaya giriş yaptı. Öğütçü'nün "Kafes Eylem Planı" soruşturması çerçevesinde savcılar Ercan Şafak ve Murat Gönder tarafından, "Balyoz" soruşturması kapsamında ise Savcı Ali Haydar tarafından ifadesinin alındığı öğrenildi.
 
Emniyet'teki isimlerden bazıları: Eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi (SAREM) Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Tuğgeneral Baki Erdoğan, eski İstanbul Merkez Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü emekli Albay Kubilay Aktaş.

Bazı şüphelilerin, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "örgüt üyeliği" suçlamasıyla gözaltına alındıkları ifade edildi.

Fırtına'nın avukatı: "Gözaltı hükümleri ihlal edildi"

Eeski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'nın avukatı Atilla Hekimoğlu, "İbrahim Fırtına Paşa için yakalama ve gözaltına alma ile ilgili bütün hükümler ihlal edilmiş" dedi.

Hekimoğlu, "Yakalamaya hangi hallerde başvurulacağı yasalarda belirtilmiş. Daha önceki uygulamalardan farklı olarak evinden habersiz bir şekilde alınmış ve emniyet müdürlüğüne getirilmiş. Konumu itibariyle eski bir kuvvet komutanı olması itibariyle cumhuriyet başsavcısı tarafından hakkında soruşturma yapılabilir, ifadesi alınabilir. Böyle bir durumda İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına tutulmasının gereğini anlayabilmiş değiliz. Bu hukuksuzluğa dikkat çekmek istiyoruz" dedi.

Örnek'in avukatı: "Örnek nezarethanede değil"

Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı Emekli Oramiral Özden Örnek'in avukatı Dinçer Eskiyerli, Örnek'in nezarethanede tutulmadığını, sorgusunun emniyette yapılmayacağını belirtmişti.

Eskiyerli, ''Sağlık durumu ve morali gayet iyi. Sohbet ettik. Çok şeyi konuştuk. Arkadaşlar çok iyi davranıyor. Suçlamalarla ilgili bir şey sorulmadı, söylenmedi. Herhangi bir arama da yapılmadı" dedi.

Öğütçü kızı ile görüştü

Emekli Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü'nün kızı İrem Öğütçü Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. 2 gündür babasını göremediğini söyleyen İrem Öğütçü, babasıyla görüşmek istediğini polislere bildirdi. Bir süre polis noktasında bekletilen İrem Öğütçü, savcılığın izin vermedi.

Öğütçü'nün avukatı Yavuz Dağlı'nın savcılarla tekrar konuşması üzerine İrem Öğütçü, ön kapıdan adliyeye alındı. Öğütçü bir süre babasıyla görüştükten sonra adliyeden ayrıldı

2'si muvazzaf amiral, 7 kişi tutuklu

Balyoz soruşturması kapsamında dün gözaltına alınanlardan 2'si muvazzaf subay 7 asker tutuklandı. 6 kişi savcılık sorgusundan sonra serbest bırakıldı.

cnnturk.com, 24.02.2010

Özden ve Fırtına'nın sorgusu bugün

Balyoz darbe planı soruşturması ile ilgili gözaltında bulunan Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ile eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan dün akşam Adli Tıp'ta sağlık kontrolünden geçirildi. Sivil polis otosunun içindeki Fırtına'nın, elini yüzüne koyduğu ve düşünceli olduğu gözlendi.

Yaklaşık 40 dakika Adli Tıp Kurumu'nda kalan şüpheliler, sağlık kontrollerinin ardından Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Fırtına'nın avukatı Atilla Hekimoğlu, müvekkilinin ifade vermeyeceğini bildirdi. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde müvekkili Fırtına ile görüşen Hekimoğlu, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Adalet Bakanlığı'nın 2006 yılında devlet memurlarının yargılanması ile ilgili bir genelge çıkarttığını hatırlattı. Hekimoğlu, "Müvekkilim burada ifade vermeyecek. Polisin ifade alması genelgeye göre mümkün değil. İbrahim Fırtına'nın soruşturması, kuvvet komutanlığı yapmış olması itibarıyla, ancak başsavcılar tarafından yürütülebilir. İfadesini başsavcılar alabilir. Emniyet müdürlüğünde fuzuli yere tutulmaktadır. Burası otel gibi kullanılacak, burada ifade vermeyecek." diye konuştu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında olan emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in avukatı Dinçer Eskiyerli de dün akşam müvekkilini ziyarete geldi. Ziyaret sonrası açıklama yapan Örnek'in avukatı Eskiyerli, "Müvekkilimin sağlık durumu iyi. Hukuki prosedüre aykırı bir şey yok. Yarın (bugün) savcıya ifade verecek.'' dedi.

Zaman, 24.02.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.