Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Hangi komutana hangi plan?

Hangi komutana hangi plan?

“Balyoz” darbe planında yer alan planlar gözaltına alınan kuvvet komutanlarına atfediliyor.

İSTANBUL - Dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'ın “Balyoz” planının altında imzası olduğu öne sürülüyor. Emekli Orgeneral Doğan'a atfedilen ünvan; "Balyoz Sıkıyönetim Komutanı".

Planda şu ifadeler yer alıyor: "Balyoz Komutanlığı, laik demokratik düzenin işlemesine mani olan sebepleri, bir daha hortlamamak üzere ebediyen ortadan kaldırmak maksadıyla; derhal AKP hükümetini iktidardan uzaklaştıracak.”

Paralel harekat planlarının da Türkiye'yi darbeye hazırlamak için oluşturulduğu öne sürülüyor.

Bunlardan biri de dönemin Harp Akademileri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına'nın imzasının bulunduğu öne sürülen “Oraj”, yani Türkçesiyle “Fırtına” hava harekat planı.

'TÜRK JETİ DÜŞÜRÜLECEK'
İddiaya göre amaç, sıkıyönetim ilan edilmesi.

Bu planda ise şunlar kaydedildi: "Bir uçağımızın Yunan Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi sağlanacak, olmazsa bir pilotun uçağımızı düşürmesi sağlanacaktır. Uçağı Yunanistan'ın düşürdüğü haberleri yaptırılarak, hükümetin acizliği ortaya konulacaktır.”

CAMİYE BOMBA
“Balyoz” isimlli darbe planında benzer iki plan daha var. Bunlar, Jandarma Yüzbaşı Hüseyin Topuz'a atfedilen “Çarşaf” ve Jandarma Binbaşı Hüseyin Özçoban'a atfedilen “Sakal” eylem planları...

“Çarşaf” eylem planının Fatih, “Sakal” eylem planının ise Beyazıt Camii'nde bombalı saldırılar düzenlenmesini öngördüğü iddia ediliyor.

Planda şöyle denildi:"Tahrip düzeneği Cuma namazını müteakip patlatılacak. TV’lerde canlı yayına bağlanarak fikir ifade edebilecek olanların tespiti ve yönlendirmesi Ankara’dan yapılacaktır.”

'DARBE GÜNLÜKLERİ'NDEN 'SUGA'YA
Bir diğer plan da dönemin Donanma Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e atfedilen “Suga”.

Bu planda ise bir kuvvet komutanlığı kurularak Gölcük, Ankara, İzmir ve İstanbul'da 4 birlik oluşturulacağı iddia ediliyor..

ntvmsnbc.com, 23.02.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.