Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz zanlıları adliyede

Balyoz zanlıları adliyede  

Balyoz Darbe Planı iddiası ile gözaltına alınan 4'ü muvazzaf, 10 kişi emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

''Balyoz Planı'' iddiaları soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve emniyetteki sorguları tamamlanan  2'si kadın 4 kişi Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirildi. Bu kişileri yaklaşık bir saat sonra  6 emekli asker takip etti.

Hakim ve savcıların kullandığı bölümden Adliyeye alınan 10 kişi daha sonra savcılık katına çıkarıldı. Emekli askerlerin, emekli Tümamiral Ali Deniz Kutluk, emekli Tuğamiral Engin Baykal, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, emekli kurmay albaylar Ahmet Metin Dikici, Ali İhsan Çuhadaroğlu ve Ümit Özcan oldukları öğrenildi.

TUTUKLU ALBAY ADLİYEYE GETİRİLDİ

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından Albay Cengiz Köylü, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Tutuklu bulunduğu Hasdal Askeri Cezaevi'nden ring aracıyla adliyeye getirilen Köylü geniş güvenlik önlemleri altında binaya alındı.

KUVVET KOMUTANLARI EMNİYETTE SORGULANMAYACAK

Gözaltında bulunan eski kuvvet komutanlarının adliyede başsavcı vekilleri tarafından sorgulanacağı öğrenildi. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına'nın avukatı Atilla Hekimoğlu, müvekkilinin ifade vermeyeceğini bildirdi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde müvekkili Fırtına ile görüşen Hekimoğlu, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''Müvekkilimin sağlık durumu iyi. Burada tek başına bir odada tutuluyor. Ancak burada hukuki hiçbir işlem yapılmıyor'' dedi.

Hekimoğlu, Adalet Bakanlığının 2006 yılında devlet memurlarının yargılanması ile ilgili bir genelge çıkarttığını belirterek, ''Müvekkilim burada ifade vermeyecek. Polisin ifade alması genelgeye göre mümkün değil. İbrahim Fırtına'nın soruşturması, kuvvet komutanlığı yapmış olması itibariyle, ancak başsavcılar tarafından yürütülebilir. İfadesini başsavcılar alabilir. Emniyet Müdürlüğünde fuzuli yere tutulmaktadır. Burası otel gibi kullanılacak, burada ifade vermeyecek'' diye konuştu.

Atilla Hekimoğlu, ''suçlamalar konusunda müvekkiline ve kendisine bir şey söylenmediğini'' ifade ederek, ''Fırtına'nın en kısa sürede adliyeye sevk edilmesini bekliyoruz'' dedi.

KOMUTANLAR GECEYİ AMİR ODALARINDA GEÇİRDİ

Bu arada Balyoz Darbe Planı Operasyonu’nda gözaltına alınan eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu emekli generaller İstanbul Emniyet Müdürlüğü C Blok 3 ve 4. kattaki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki emniyet amiri ve başkomiserlerin odalarına yerleştirildi. Emekli generaller geceyi burada geçirdiler.

ALBAYLAR C BLOK VE B BLOK NEZARETİNDE 

Emekli albaylarla birlikte diğer askerler ise C Blok bodrum kattaki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün nezarethanesi ile B Blok bodrum kattaki Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün nezarethanesine konuldu. Albaylar da geceyi burada geçirdiler. 

Star, 23.02.2010

'Balyoz'dan gözaltına alınan 4 subay adliyede

Balyoz darbe planıyla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 muvazzaf subay adliyeye getirildi.

Muvazzaf askerler gözaltına alındıktan sonra ilk olarak Merkez Komutanlığı'na götürülmüştü.

Zaman, 23.02.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.