Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 'Balyoz'da gözaltı dalgası

'Balyoz'da gözaltı dalgası

Büyük gözaltı dalgasında Ankara, İstanbul ve İzmir’de operasyonlar düzenlendi. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ve  eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'le birlikte çok sayıda komutan gözaltında...

İSTANBUL - Türkiye Ergenekon davasında birçok "şok" gözaltı dalgasına tanık olmuştu ancak bugün "Balyoz Darbe Planı" üzerine bugün Türkiye tarihinde görülmemiş gözaltılar gerçekleşti.

Önce CD, daha sonra da bavul içinde Ergenekon savcılarına teslim edilen "Balyoz Darbe Planı" ile ilgili belgelerde adı geçen askerlerden birçoğu bugün gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa'da operasyonlar düzenlendi.

Ankara'da eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve emekli Orgeneral Ergin Saygun, emekli Orgeneral Çetin Doğan Korgeneral Ayhan Taş, Deniz Kutluk, Mustafa Çalış, Yusuf Ziya Toker, Hasan Bahri Arslan'ın da aralarında bulunduğu komutanlar gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar daha sonra uçakla İstanbul'a gönderildi.

7 kişiyi taşıyan tarifeli uçak, saat 14.35 sıralarında Sabiha Gökçen Havalimanı'na indi.

Emekli Orgeneral Fırtına ve diğer 6 kişi, havalimanından polis araçlarıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne doğru yola çıkarıldı.

ÖZDEN ÖRNEK VE ERGİN SAYGUN DA GÖZALTINDA
İstanbul'da düzenlenen operasyonlarda ise "Darbe Günlükleri"nde adı geçen Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, 1. Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Oramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü ve emekli Albay Kubilay Aktaş'ın da aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Emekli Orgeneral Ergin Saygun ile emekli Oramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü Fatih Adliyesindeki Adli Tabiplik'te sağlık kontrolünden geçirildi.

Yine sağlık kontrolünden geçirilerek emniyete getirilenler arasında Ali İhsan Çuhadaroğlu, Suat Aydın, Bülent Tuncay, Özer Karabulut ve Emin Küçükkılıç da bulunuyor.

Gözaltına alınan emekli Albay Kubilay Aktaş'ın da sağlık kontrolünden geçirilerek, emniyete getirilmesi bekleniyor.

ÇETİN DOĞAN DA GÖZALTINDA
Emekli Orgeneral Çetin Doğan da gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

KOMUTANLARIN EVİNDE ARAMA
Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli'nin ev ve ofisinde de arama yapıldı.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın Bodrum'daki villasında da arama yapılıyor.

Bodrum'un Yeniköy Mahallesi'ndeki 3 katlı villaya çok sayıda polisin geldiği görüldü. Arama yapılırken villanın perdelerinin kapatıldığı gözlendi.

Polis ekipleri, villaya giriş ve çıkışlara izin vermiyor.

İZMİR'DE KORAMİRAL SANCAR GÖZALTINDA
İzmir'de düzenlenen operasyonda ise eski Güney Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Lütfi Sancar ve emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan gözaltına alındı.

Emekli Koramiral Sancar, İzmir Emniyet müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

İzmir'de gözaltına alınanlar arasında ismi açıklanmayan bir Tuğgeneral da bulunuyor.
 

BURSA'DAKİ OPERASYON
Bursa'da ise emekli Korgeneral Engin Alan ve Ahmet M. Dikici gözaltına alındı.

VİLLAYA BASKIN
Öte yandan, emekli Orgeneral Doğan'ın Bodrum'da bulunan yazlığında da arama yapılıyor.

ATALAY: TAKİP EDİYORUM
İspanya’da bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, gözaltılarla ilgili olarak “Takip ediyorum. Bilgi veriyorlar” dedi.

ntvmsnbc.com, 22.02.2010

Eski Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanı gözaltında

Sabah saatlerinde başlayan gözaltı fırtınası emekli paşalara da uzandı. Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek de gözaltına alındı.
 

İstanbul Başsavcıların emri ile sabah saatlerinde Ankara'da 20'ye yakın noktaya polis baskını yapıldı. Balyoz darbe planı iddialarıyla ilgili baskınlarda gözaltına alınanlar arasında flaş isimler de var. TRT 2'nin haberine göre eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. İbrahim Fırtına da bu isimler arasında. Ancak yine Doğan örneğinde olduğu gibi Fırtına'nın eşi Melahat Fırtına bu iddiayı yalanladı. Ancak avukatı gözaltına alındığını doğruladı.

DARBE GÜNLÜKLERİNİN KOMUTANI

Ayışığı ve Sarıkız darbe planlarını anlattığı günlükleri ile gündeme gelen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek de gözaltına alınanlar arasında.

ÖNCEKİ 1. ORDU KOMUTANI DA GÖZALTINDA

Fırtına ile aynı dönemde 1. Ordu komutanlığı yapan emekli Org. Ergin Saygun da gözaltına alındı. Ergin Saygun 2009 Ağustos'da emekli edilmişti.

ÖCALAN'I GETİREN KOMUTAN

Ayrıca diğer gözaltına alınan emekliler arasında Korgeneral Engin Alan ve Ayhan Poyraz'ın da olduğu öğrenildi.
Korgeneral Engin Alan'ın Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye getiren ekipte görev aldığı belirtildi.

10 ALBAY GÖZALTINDA

Yine TRT 2'nin iddiasına göre, 7'si muvazzaf 7'si emekli 14 subay astsubay gözaltına alındı. 3 albay gözaltına alındı 7 albay ise aranıyor.

DHA'nın haberine göre ise İzmir'de Deniz kurmay Albay Ü.Ö. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine gözaltına alındı.

BALYOZ DARBE PLANI

Taraf Gazetesi darbeye ortam hazırlamak amacıyla yeni bir eylem planı iddiasını ortaya atmıştı. "Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adı altında "Çarşaf", "Sakal", "Oraj" ve "Suga" adı verilen planlara göre, Beyazıt ve Fatih camilerinde cuma günü bombalı saldırılar düzenlenecek, Ege'de Türk jeti düşürülecek, Ak Parti aciz gösterilmeye çalışılacaktı.

Kaos ortamı sonunda 11 sayfalık 'Balyoz planı' hayata geçirilecekti. Gazetenin haberine göre, dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan yönetimindeki askerler, darbeye direnebilecek 200 bin kişiyi stadyumlara doldurmayı planlıyordu. Hatta, darbe kabinesi bile hazırlanmıştı. Planda imzası bulunduğu iddia edilen Orgeneral Doğan, "TSK'da her kademede mevcut planları gözden geçirmek üzere harp oyunu, plan tatbikatı ve seminerler yapılması doğal bir uygulamadır" demişti.

Genelkurmay Başkanlığı, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, "1'inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Seminerine ilişkin çeşitli iddialar ve değerlendirmeler medyada yer almaktadır. İddiaları, aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir" ifadesini kullanmıştı.


İBRAHİM FIRTINA

/_np/8419/9948419.jpg30 Ağustos 1962 tarihinde Hava Harp Okulu'nu bitirerek Asteğmen, 1964'te Uçuş Okulu'ndan pilot olarak mezun oldu.
1970 yılına kadar Filo Kol Uçuculuğu yapan Orgeneral Fırtına, 1972 yılında Hava Harp Akademisi'ni bitirdi. 

30 Ağustos 1989 tarihinde tuğgeneralliğe, 30 Ağustos 1993 tarihinde tümgeneralliğe, 30 Ağustos 1997 tarihinde korgeneralliğe, 30 Ağustos 2001 tarihinde orgeneralliğe terfi etti.
Orgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevlini yapan Fırtına, 30 Ağustos 2005 tarihinde emekliye ayrıldı.

ENGİN ALAN

/_np/8420/9948420.jpgEmekli Korgeneral Engin Alan, PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya’da yakalanış operasyonunu Türkiye’den yönetti ve Öcalan’ın yakalanışında büyük bir rol oynadı.  Alan'ın döneminde Şemdin Sakık da Kuzey Irak'tan Yarasa Operasyonu ile Türkiye'ye getirildi.

Halen Türk Silahlı Kuvvetlerini (TSK) Güçlendirme Vakfı Genel Müdürlüğünü yapan Alan, . 30 Ağustos 2000'de korgeneralliğe terfi etti. Ağustos 2004 şûrasında korgenerallikte bekleme süresi 1 yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı iken Ağustos 2005 şûrasında korgeneral rütbesinden emekliye sevk edildi.

Hürriyet, 22.02.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.