Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Emine Erdoğan'ı GATA'ya almayan komutan Balyoz Planı'nda

Emine Erdoğan'ı GATA'ya almayan komutan Balyoz Planı'nda

Balyoz Darbe Planı'nda adı geçen Tuğgeneral Tuncay Çakan'ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın GATA ziyaretinin engellendiği dönemde hastane komutanlığı yaptığı ortaya çıktı.

Başbakan Erdoğan, 2005 yılında GATA'da tedavi gören tiyatrocu Nejat Uygur'u eşiyle birlikte ziyaret etmek istediğini anlatmıştı. Ancak hastahane görevlileri Nejat Uygur'un eşi Necla Uygur'a Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın ziyaretinin sorun çıkaracağını söylemişti. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, ziyareti yalnız gerçekleştirdi. O dönemde GATA İstanbul hastanesinin başındaki Çakan, geçmişte de farklı haberlerle gündeme gelmişti.

Taraf gazetesinin ortaya çıkardığı Fatih ve Beyazıt camilerinin bombalanmasının da planlandığı Balyoz Harekat Planı'nda Çakan'ın da adı geçiyor. Taraf 25 Ocak 200'daki nüshasında Selimiye kışlasında söz konusu planın ele alındığı toplantıya katılan paşalarına isimlerini yayımlamıştı. İşte GATA komutanı Çakan da bu kişiler arasında yer alıyordu.

Çakan'nın o dönemki görevi 3. Zırhlı Tugay Komutanı. Seminere katılanlara arasında yer alan Çakan, Balyoz harekatının ayrıntılarının konuşulduğu toplantıda söz almıyor. Tuğgeneral Çakan'ın hatırlanacağı diğer olay ise çürük raporu davası. GATA'da patlak veren çürük raporu skandalında, Neşe Başer isimli sanığın Tuğgeneral Tuncay Çakan'ın adını kullanarak çok sayıda kişiye askerliğe elverişsiz raporu aldırdığı ortaya çıkmıştı.

Çakan, Malatya 2. Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden GATA komutanlığına atanmıştı.

Zaman, 08.02.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.