Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'daki komutan, uyuşturucu baronuyla aynı masadaydı

Balyoz'daki komutan, uyuşturucu baronuyla aynı masadaydı

Camilerin bombalanması, Türk jetlerinin düşürülmesi, azınlıkların banka hesaplarına el konulması Balyoz Operasyonu Harekât Planı'nda tasarlanan eylemlerden bazıları.

2003'te hazırlandığı iddia edilen 'Balyoz' planında ismi geçen komutanlarla ilgili her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan'ın başkanlığında Selimiye Kışlası'nda yapılan plan seminerine katılanlardan biri de Tuğgeneral Yurdaer Olcan. 'Balyoz' planının yapıldığı dönemde 1. Zırhlı Tugay komutanı olan Olcan, geçmişte uyuşturucu baronu Örfi Çetinkaya ile aynı masada bulunduğu için eleştirilmişti. 2000 yılı Mart'ında gazetelere yansıyan haberlerde Olcan'ın, Örfi Çetinkaya'nın evinde verdiği yemeğe katıldığı iddia ediliyor. Uyuşturucu kaçakçısının evindeki yemeğe katılanlar arasında o dönem DYP Tunceli milletvekili olan Kamer Genç de bulunuyordu. Genç, 10 Mart 2000 tarihli Sabah gazetesindeki beyanatında katıldığı balonun Cumhuriyet Balosu olduğunu, davetliler arasında pek çok kişi bulunduğunu, hatta tugay komutanının dahi yer aldığını ifade etmişti.

Konuyu 16 Mart'ta Yeni Şafak'taki köşesine taşıyan Nazlı Ilıcak, "Akit gazetesi, Sabah'taki fotoğrafta, Örfi Çetinkaya'nın sağında oturan şahsın 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Yurdaer Olcan olduğunu ortaya çıkarttı. Sabah, Kamer Genç'i teşhir ederken, her nedense Tuğgeneral Yurdaer Olcan'ı gizleme gereğini duymuştu. Bir uyuşturucu kaçakçısı, laik cumhuriyetin arkasına sığınarak kimlerle görüşebiliyor!.. Bunu bilmek hakkımız değil mi? Kamer Genç'ten hesap soranlar, her nedense Yurdaer Olcan'ı görmezden geliyor. İşte 28 Şubat'ın Türkiye'yi getirdiği nokta." ifadelerini kullanıyor. Tuğgeneral Olcan, Balyoz planının konuşulduğu toplantıda iç birliği sağlamak için gerekirse düşük yoğunluklu çatışmaların çıkarılabileceği fikrini ortaya atmıştı. Medyanın desteğini de arkalarına almalarının gerektiğini belirten Olcan, böylelikle halkı aynı düşünce etrafında toplayabileceklerini ifade etmişti.

Zaman, 03.02.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.