Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Gündemdeki emekli orgeneralden CNN TÜRK'e

Gündemdeki emekli orgeneralden CNN TÜRK'e

Balyoz Darbe Planı'nı hazırladığı iddia edilen emekli Orgeneral Çetin Doğan, CNN TÜRK'e konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisinin yaptığı açıklamalardan rahatsız olduğunu söyleyen Doğan, "Başbakan bulanık suda balık avlanmasından memnun mu?" sorusunu sordu.

CNN TÜRK'te yayınlanan Gündemin Rengi programına katılan Çetin Doğan, CNN TÜRK Haber Müdürü Rıdvan Akar'ın "Başbakan sizin için kanal kanal geziyor dedi" şeklindeki sorusuna, "Bir yurttaş olarak, benim açıklamalarımla bulanık suların dağıtılmasının yararı oldu mu, olmadı mı?" sorusuyla karşılık verdi.

Doğan, "Başbakan bulanık suda balık avlanmasından memnun mu? Yoksa bunun giderilmesi için çaba gösterilmesine niye karşı çıkıyor? Benim siyasi kimliğim yok ama şahsım üzerinden TSK'ya saldırı var" dedi.

"Hilmi Özkök beni üzdü"

Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün adil yargılamayı etkilememek adına fazla konuşamayacağını açıklamasının kendisini üzdüğünü belirten Doğan, "Çünkü ortada adil yargılama yok. Dava yok. Ben ne tanık ne de sanığım. Herkes elindeki bilgi ve belgeyi paylaşmalı. Lüzumsuz yere devlette mesai harcayanlar ciddi işlerle uğraşsın" dedi.

Askeri savcıya ifade vermeye hazır olduğunu söyleyen Doğan, şu ana kadar kendisine bir başvuru olmadığını söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, 2003 yılında I. Ordu Komutanlığı'nda gerçekleştirilen seminerden haberdar olduğunu söylemiş, ancak basında yer aldığı şekilde suç sayılacak konuların kendisine sunulmadığını belirtmişti.

Özkök, “Sıradan bir kişi olsaydım, söyleyeceklerimden sorumlu olmayacağımdan, ben de mangalda kül bırakmadan neler neler söyleyebilirdim. TV stüdyolarında kurulan mahkemelerde iddia makamını, savunmayı, savcıyı, avukatı oynardım. Ama takdir edersiniz ki emekli bir devlet adamı olarak bunu yapamam. Adil bir yargılamayı şu veya bu yönde etkilemek sadece zarar üretir” demişti.

"İletişim özürlüyüz"

"Biz askerler birazcık iletişim özürlüyüzdür" diyen Doğan, "Halkla ilişkilerde aksayan yönler olabilir ama iyi adımlar atarak, burada görevli personelin eğitilmesi konusunda çabalar var" ifadesini kullandı.

Bantlardaki sesler ona mı ait?

Doğan, "Unutulan nokta; iftiralar üretildiği... Bu senaryolardan kim yararlanıyorsa, o üretiyor. Hükümeti ya da Sayın Erdoğan'ı doğrudan muhatap almıyorum. Bu benden çıkmadığına göre bir yerde üretilmiş. Aynı DVD'de seks sahnesi, konuşma bandı var, bu imalat değil mi? Bantlarda benim sesim olanı kabul ediyorum. Ama bantları kesersiniz, dijital ortama atarsınız, tekrar bant haline getirsiniz. Bu da var" şeklinde konuştu.

EMASYA Protokolü

EMASYA protokolünü kendisinin imzaladığını söyleyen Doğan, "Protokolün kalkmasında bence bir sakınca yok" ifadesini kullandı.

Toplumda korku yaratıldığını kaydeden Doğan, Brecht'in "Hiçbir ileri gidiş akla, mantığa ve sağduyuya dönüş kadar zor değildir" dedi.

Kozmik odada arama

"Bir tertiple Genelkurmay'da belgelerin olduğu odaya girildi" diyen Çetin Doğan, "Ortaya çıkan manzara ne? Hiçbir şey yok. Birileri şişirmiş, gaz vermiş" diye konuştu.
 

 
cnnturk.com, 02.02.2010

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.