Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Bavula sekiz muhafız

Bavula sekiz muhafız

Balyoz Planı’na ilişkin orijinal belge ve dokümanların saklandığı Beşiktaş Adliyesi’ndeki salonun her iki kapısında sekiz polis gece boyu nöbet tuttu

Taraf muhabiri Mehmet Baransu tarafından Cumhuriyet Savcıları Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk’e teslim edilen Balyoz Harekât Planı’na ilişkin orijinal belge ve dokümanlar 2010/185 soruşturma numarası ile tutanak altına alındı.

Önceki gün Taraf muhabiri Baransu’ya bir bavul içinde ulaşan orijinal belgeler aynı gün saat 12.30’da Beşiktaş Adliyesi’nin beşinci katında ofisi bulunan Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar’a teslim edildi. Bavul, daha sonra adliyenin zemin katındaki boş bir duruşma salonuna indirilerek, Olay Yeri İnceleme ekipleri, Terörle Mücadele ekipleri ile Cumhuriyet Savcıları Mehmet Berk ve Bilal Bayraktar’ın nezaretinde açıldı.

Bavuldan çıkarılan her belge tek tek parmak izi işleminden geçirilerek, kamerayla kayıt altına alındı, fotoğrafı çekildi. Balyoz Harekât Planı belgeleri, seminer notları, el yazısıyla yazılmış notlar, seminere katılan subayların rütbe ve isimlerinin yazılı olduğu fotoğraflar, 19 CD, 10 adet kaset, seminerde yemek ve oturma düzenine ilişkin planlar ile 12 Eylül belgeleri kâtip tarafından tutanak altına alındı. Sıra numarası verilen her belge savcılar ve muhabirimiz Baransu tarafından tek tek paraflandı. Belgeler ve dokümanlar 2010/185 No’lu soruşturma dosyasına kondu.

Gece geç saatlere kadar süren teslim işleminin ardından bavul mühürlenerek, her iki kapısında sekiz polisin gece boyunca beklediği duruşma salonundaki kilitli kasaya kondu.

Genelkurmay iddiaları inceliyor
Sivil savcılığın yanı sıra Balyoz Harekât Planı’yla ilgili bir soruşturma da askerî savcılık tarafından yürütülüyor. Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila ve Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun köşe yazılarında aktardığı bilgilere göre Genelkurmay Başkanlığı, Balyoz planıyla ilgili iddiaları ciddiye aldı ve soruşturmayı da aynı ciddiyetle sürdürüyor.

Fikret Bila, dün Milliyet’te yayımlanan köşesinde gelişmeleri şöyle aktardı:
“‘Balyoz darbe planı’ iddiasıyla ilgili olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) zaman yitirmeden bir ön inceleme başlattı.

1. Ordu’nun 2003 Mart ayında gerçekleştirdiği tatbikat semineriyle ilgili olarak Kara Kuvvetleri’ndeki bilgiler incelendi. KKK’nın yaptığı ön inceleme sonucunda, bu konuda yetkili askerî savcılığın bir soruşturma yapması gerektiği sonucuna varıldı. Sonraki aşamada 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, 1. Ordu Askerî Savcılığı’na yazılı bir soruşturma emri verdi. Bu emir üzerine 1. Ordu Askerî Savcılığı soruşturmayı başlattı.

1. Ordu Komutanı Iğsız’ın verdiği emirde, ‘2003 Mart ayında 1. Ordu Komutanlığı’nca icra edilen tatbikat seminerinde basında yer aldığı gibi bir planın hazırlanıp hazırlanmadığı’nın soruşturulması istendi.”

Tanyeri’nin bilgisayarı
Soruşturma kapsamında askerî savcılığın belge ve ses kayıtlarını inceleyeceğini belirten Bila yazısına şöyle devam etti: “1. Ordu Askerî Savcılığı, ‘Balyoz Darbe Planı’nın dönemin 1. Ordu Kurmay Başkanı olarak albay rütbesinde görev yapan Süha Tanyeri’nin bilgisayarından alındığı iddiasını da araştıracak. Bu bağlamda, askerî savcılık 1. Ordu’da arama yapacak. İlgili olabilecek bilgisayarları inceleyecek.

Çetin’e darbe sorulacak
1. Ordu Askerî Savcılığı, ‘Balyoz Darbe Planı’yla ilgili iddiaları dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’a da soracak. Ayrıca, tatbikat seminerine katılan dönemin Kolordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, dönemin Donanma Komutanı Özden Örnek ve dönemin Harp Akademileri Komutanı İbrahim Fırtına’nın ifadesine de başvurulabilir. Keza söz konusu tatbikat seminerine katılan ve halen TSK’da bulunan diğer general ve subaylardan, savcılığın gerekli gördüklerinin sorgusu da yapılacak. 1. Ordu Askerî Savcılığı soruşturma sonucunda kovuşturmaya gerek olup olmadığına, diğer ifadeyle, dava açmaya gerek olup olmadığına karar verecek.”
 

 

Taraf, 31.01.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.