Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz bilimcileri MİT yönetimine

Balyoz bilimcileri MİT yönetimine

İstihbaratın başına ‘muvazzaf bir general’ getirmeyi düşünen Balyoz darbecileri, üst yönetime de TÜBİTAK’tan çok sayıda atama planlamış

Balyoz Harekat Planı’nı inceledikçe ilginç detaylar ortaya çıkıyor. Dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan tarafından hazırlanan plana göre, darbenin ardından MİT’in yönetimi tamamen değişecekti. Cunta, TÜBİTAK’tan, MİT’in tepesine atama yapacaktı.

MİT yönetimine üç kişi
Balyoz darbe planına göre atamalar MİT’le sınırlı tutulmamış. YÖK, ÖSYM, TÜBİTAK ve BDDK başkanlıklarına getirilecek isimler de belirlenmiş.

Buna göre TÜBİTAK’tan Mehmet Önder Y., MİT üst düzey yöneticiliğine, Tevfik Arslan B., MİT Müsteşarlığı Teknik Daire Başkanlığı’na getirilecekti. MİT’e yerleştirilecekler arasında Zübeyde G. de bulunuyor.

Etkin ve kritik noktalar
TÜBİTAK’ta görevli Ömer Aka A. ise dönemin TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Namık Kemal Pak’ın yerine atanacaktı. Süleyman Ersin T’nin de başkanlığını Engin Akçakoca’nın yaptığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Yönetim Kurulu’na getirilmesi öngörülüyor.

Yine TÜBİTAK’ta görevli Mustafa Sermet S’nin, Meteroloji İşleri Genel Müdürlüğü’ne yerleştirilmesi planlanırken, Zeynep Emine Ş için de “Başbakanlık’ta uygun ve kritik bir sorumluluk” öngörülüyor. Ahmet Murat T’ye ise YÖK’te “etkin bir yöneticilik” verilecekti.

YÖK ve ÖSYM
Darbeciler, YÖK’ün yönetimini ele geçirmek için de bir liste hazırladı. Planına göre, dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Milli Eğitim Bakanlığı’na atanacaktı. Gürüz’den boşanacak yere ise Mehmet A. getirilecekti.

11 yıl ÖSYM Başkanlığı yapan Dr. Fethi Toker yerine ise Haydar A’nın atanması isteniyor. Haydar A’nın karşısına “Mutlaka atanacaktır” notu ise gözler kaçmıyor.
Menderes K. ile Tuncay K’nın çok güvenir bir eleman olarak tanıtıldığı listede, bu iki isme kritik görevlerin verilebileceği belirtiliyor.

Planda ayrıca, Sema Ö., Nuri A., Argun A., Metin Ö., Müşerref Y. ve Gönül T’nin ÖSYM yöneticiliğine, İsmail T., Ali Rıza S. ve Hüsniye Y’nin de YÖK’e yerleştirilmesi hedefleniyor. Cunta planında ayrıca Türk Uçak Sanayi, ASELSAN, HAVELSAN gibi savunma sanayi şirketlerinde görevli olan yüzlerce kişi de fişlemiş. 

Taraf, 29.01.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.