Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz geçen yıl Genelkurmay'a sorulmuş

Balyoz geçen yıl Genelkurmay'a sorulmuş

Ergenekon savcılarının, emekli Albay Levent Göktaş'ın ofisinden çıkan 51 no'lu DVD'de yer alan 'Balyoz' planını Genelkurmayca 17 ay önce sorduğu ve "Devlet sırrıdır" yanıtı aldığı ortaya çıktı.

Bir kopyası da emniyette

Ergenekon sanığı Göktaş'ın ofisindeki aramada bulunan DVD, 8 Ocak 2OO9'da İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde açıldı. 27 Ocak'ta polis, kopyasını alıp DVD'yi Genelkurmay'a göndererek, içeriğinde "devlet sırrına karşı suçlar olup olmadığının bildirilmesini istedi.

Genelkurmay "GİZLİ" dedi

Genelkurmay, DVD ile ilgili 8 sayfalık raporunu 2 Nisan'da İstanbul'a gönderdi. Raporda, 'Balyoz Harekât Planı' için "Gizliliği kalkmamıştır" denilerek, "DVD içinde 'ALEV, ATAK, BALYOZ ve YARASA Hrk. Pln. ları vardır. Çok gizlidir" ifadelerine yer verildi. Ayrıca 'Balyoz Planı'ndaki bilgilerin 'devlet sırrı' ve 'çok gizli' olduğu belirtildi.


 

BALYOZ'U HERKES BİLİYORDU

Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın. davada yargılanan emekli Albay Mustafa Levent Göktaş'ın ofisinden çıkan 51 no'lu DVD içindeki Balyoz Harekât Planı'ndaki bilgilerle ilgili olarak Genelkurmay Askeri Başsavcılığı'ndan ayrıntılı bilgi istediği ortaya çıktı. Ergenekon soruşturması kapsamında Göktaş'ın ofisinden çıkan ve içinde söz konusu DVDnin bulunduğu mühürlü torba. 8 Ocak 2009da İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde açıldı. Bir halta sonra İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat Yönder, İstanbul TEM Şubesi'ne yazılı talimat vererek. DVD'in kopyasının alınmasını, ardından adli emanete alınmak üzere orijinalinin ivedi olarak gönderilmesini istedi. 27 Ocak'ta polis, bir kopyasını aldıktan sonra DVD'i savcılığa teslim etti. Bu DVD "2009/77" sıra numarası ile adli emanete alındı. 23 Şubatta da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, DVD'i Genelkurmay Askeri Başsavcılığı'na göndererek, içindeki bilgilerin "devlet sırrına karşı suçlar, casusluk, devletin güvenliğine ilişkin" olup olmadığının ayrıntılı olarak bildirilmesini isledi.

Genelkurmay "gizli" dedi

2 Nisan'da Genelkurmay Askeri Başsavcısı Hâkim Albay Yavuz Şentürk. DVD ile ilgili hazırlanan S sayfalık inceleme raporunu İstanbul'a gönderdi, inceleme raporunda "Özel Kuvvetler Muhabere Eğitim Kısmı" başlıklı dosya içinde yer alan "Balyoz Harekât Planı" için "gizliliği kalkmamıştır" denilirken, "açıklamalar" kısmında da. DVD içinde "ALEV, ATAK, BALYOZ ve YARASA Hrk.pln.ları ve bunlara ait görev bölümü w mu. ekleri vardır. Çok gizlidir" ifadelerine yer verildi. Ayrıca Balyoz Harekât Planındaki bilgilerin "devlet sırrı" kapsamında "çok gizli" olduğunu ve bu bilgiler üzerindeki gizliliğin kalkmadığı bildirildi. Askeri savcılık ayrıca, DVD'deki diğer harekât planları "ALEV. ATAK ve YARASA" için de "gizlilik değerlendirmeleri kalkmadı" bilgilendirmesinde bulundu.

Zaman, 27.01.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.