Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz kozmik odada gizlendi

Balyoz kozmik odada gizlendi

Genelkurmay Başkanlığı, Selimiye Kışlası’ndaki plan semineri hakkında bilgilerinin olmadığını açıkladı. Oysa, o toplantının yazılı ve elektronik kayıtları arşivlenerek kozmik odada saklandı

Genelkurmay Başkanlığı, Selimiye Kışlası’nda 5-7 Mart 2003 tarihlerinde yapılan plan seminerlerinde değerlendirilen Balyoz Harekât Güvenlik Planı’yla ilgili olarak, “Bizim sistemimiz içinde böyle bir bilgi yok” açıklaması yaptı. Genelkurmay’a göre “harp oyunu” oynanan o plan seminerlerinden geriye herhangi bir belge kalmamış. Genelkurmay, o seminerlerde nelerin konuşulduğunu ve nelerin kararlaştırıldığını da bilmiyor. Değerlendirilen konuların özetini içeren sonuç raporu ise, Genelkurmay arşivlerinde dört yıl bekletildikten sonra imha edilmiş...

Islak imzalı ‘saklayın’ talimatı
Oysa Taraf’ın elindeki belgeler, hazırlıkları inceden inceye planlanan bu plan seminerinin kayıtlarının, gizlilik derecesi yüksek olan diğer askerî belgeler gibi “Kozmik”te koruma altına alındığını gösteriyor. Birinci Ordu Komutanlığı Harekât Başkanı Kurmay Albay Süha Tahyeri’nin ıslak imzalı talimatına göre, Selimiye Kışlası’nda düzenlenen ‘rütin’ plan seminerinin yazılı ve sesli kayıtları, kozmikte saklandı. Albay Süha Tanyeri’nin plan seminerinin arşivlenerek kozmikte saklanması için gönderdiği 11 Mart 2003 tarihli, dört maddeden oluşan “Gizli” ibareli talimatı aynen şöyle:

»1 “ 1’inci Or. K.lığı Plan semineri 05-07 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilmiştir.
»2 Plan semineri icrası kapsamında yapılan tüm hazırlıklar arşivlenmek maksadıyla CD’lere kopyalanarak Kozmik’te saklanacaktır.

»3 Plan semineri ile ilgili bilgiler bilgisayar ortamında ve evrak olarak Kozmik haricinde bulundurulmayacak (menfi), bilgisayarda bulunan konu ile ilgili bilgiler silinecektir.
»4 Belirtilen işlemin yapılarak, sonucunun 14 Mart 2003 tarihine kadar 1’inci Ordu Komutanlığı’nda bulundurulmasını...”

Bilgisayar kopyaları silindi
Albay Süha Tanyeri’nin emrinin yerine getirildiğini gösteren cevap yazısı ise 14 Mart 2003 tarihli. Üçüncü Kolordu Komutanlığı’nda görevli Kurmay Başkanı Vekili Albay A. Turgut Değerli imzasıyla Birinci Ordu Komutanlığı’na gönderilen yazının konu başlığında, “Plan Semineri ile ilgili bilgilerin Arşivlenerek Kozmik’te Saklanması” yazıyor. İki maddelik o kısa yazıda şunlar belirtiliyor:

»1 “1’inci Ordu Komutanlığı’nda 05-07 Mart 2003’te icra edilen Plan Seminerine ait tüm yazılı ve elektronik yazılar toplanarak arşivlenmek üzere Kozmik’e teslim edilmiştir.
»2 Plan Semineri ile ilgili hiçbir evrak ve dokümanın Kozmik haricinde bulundurulmadığı ve bilgisayar ortamında bulunan dosyaların silindiğini, arz ederim.”

Birinci Ordu Harekât Başkanı Kurmay Albay Süha Tanyeri ile Üçüncü Kolordu Komutanlığı’nda görevli Kurmay Albay A. Turgut Değerli arasında geçen bu yazışma, plan semineri kayıtlarının Kozmik’te arşivlendiğini gösteriyor. Genelkurmay Karargâhı’nın, geçen yedi yılın ardından bu belgelerin varlığından haberdar olmadığını iddia etmesi ise başka bir vahametin işareti.
 

 

Taraf, 24.01.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.