Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz gibi sorular

Balyoz gibi sorular  

Genelkurmay’ın açıklamaları medyayı tatmin etmediği gibi kafaları karıştırdı. Haberlerde ve köşe yazılarında Genelkurmay’ın cevap vermesi istenen sorular ardı ardına sıralandı.

Genelkurmay’ın Balyoz Planı’yla ilgili internet sitesi ve ‘İhtiyaç Hali’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında iki açıklaması ile bazı gazetelerin Ankara temsilcilerine yapılan bilgilendirme medyayı tatmin etmediği gibi birçok soruyu da beraberinde getirdi. Gazete ve TV haberleri ile köşe yazarlarının sütunlarında Genelkurmay’a onlarca soru yöneltildi. İşte o sorular:

İSMİ DEĞİŞİK OLSA DA PLAN VAR MI?

• Genelkurmay Taraf’ın yayımladığı ‘Balyoz Güvenlik Harekât Planı’ belgelerin Genelkurmay Başkanlığı’nın 2003-2006 Tatbikat Programı’nda bulunan ve 1. Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 arasında icra edilen Plan Semineri’ne ilişkin olduğunu söyledi. Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Metin Gürak ise önceki gün “Balyoz isimli bir planımız yok” dedi.

• Balyoz Planı ya da ismi değişik olsa da savaş oyunları seminerinde “Hükümeti devirmek için, cami bombalamak, şehit sayısını artırmak, ekonomik kriz çıkarmak, gazetecileri tutuklamak, darbe hükümetini belirlemek” gibi unsurları içeren bir senaryo oynandı mı oynanmadı mı?

PLANDAKİ İÇ TEHDİT AK PARTİ Mİ?

• Genelkurmay ilk açıklamasında “Plan Semineri’nin gayesi, dış tehdide ilişkin olarak hazırlanan Harekât Planları’nı geliştirmek ve ilgili personelin eğitimlerini sağlamaktır” dedi. Balyoz Planı’ndaki eylemler hangi dış tehdidin unsuru?

• Genelkurmay açıklamasında “Plan Semineri’nin, Ordu Geri Bölge Emniyeti ve savaş hali, savaşı gerektirecek bir durumun baş göstermesi halinde uygulanan sıkıyönetim konuları üzerinde de durulmuştur” denildi. ‘Plan seminerinde bahsi geçen iç tehdit AK Parti hükümeti mi? (Radikal)

GENELKURMAY HAKİME GÜVENMİYOR MU?

• Seminerde subaylar dış tehditten kurtulma planlarıyla birlikte hükümeti değiştirip yeni hükümet kurma gibi sıkıyönetim senaryosunu da konuşup belge ve raporlarına yansıttı mı?’ (Radikal)

• Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Kozmik Oda’daki incelemeyi gerekçe göstererek “Devlet sırrı deşifre olduğu için buradaki planları iptal ediyoruz” dedi. TSK, hakime güvenmiyor mu? O plânları gören askerî personel bir hâkimden daha mı güvenilir? (Zaman)

ORDU HALKINI DÜŞMAN GÖRÜR MÜ?

• Genelkurmay yaptığı açıklama ile Balyoz Planı’nı sahiplenip savundu. Şimdi İlker Başbuğ’a sormak istiyorum o binlerce sayfalık seminer belgelerini okudunuz mu? Savunduğunuz o belgeleri sahiplenerek, o seminerde işlenen suçları da sahiplendiğinizin farkında mısınız? (Taraf)

• Bir ordu kendi halkına karşı tatbikat düzenleme hakkını kendinde nasıl görür? Halk, aleyhine tatbikat düzenlenecek düşman mıdır? (Star)

• Kimisi ‘niçin şimdi yayımlandı?’ diyor. Üç hafta önce yayımlansa veya beş ay sonra yayımlansa ne değişecek? Sorulacak soru, bu tür ‘Plan Seminerleri’nin nasıl yapılabildiği? (Radikal)

GERÇEK Mİ SORUŞTURMASI AÇILACAK MI?

• Genelkurmay bazı gazetecilere yaptığı bilgilendirmede “Plan ve raporları imha edildi. Bizde böyle bir doküman yok” denildi. Genelkurmay, imha edilen ve kendilerinde hiçbir kaydı olmayan bir planın içeriğini yalanlayabilir mi?

• Genelkurmay bazı gazetecilere yaptığı bilgilendirmede “Böyle bir plan ve seminerle ilgili bir emir yok. Buna rağmen yapıldı ise bu o planı yapan ve konuşanları bağlar. Bu konuda kimseye kefil değiliz” diyor. Genelkurmay, bu açıklamaları kameralar ve gazeteciler karşısında yapmıyor?

• Genelkurmay “Seminerde bu plan konuşuldu mu” soruşturması açacak mı?

‘Kozmik Oda’ imhadan önce mühürlenmeli

Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu’nun, Seferberlik Tetkik Kurulu’nda hakimin incelediği planların hepsinin devlet sırrı niteliği kaybolduğu için imha edileceği” açıklaması hukukçuların tepkisini çekti. İncelenen belgelerin delil olup olmayacağına bizzat yapan hakimin karar vereceğini belirten emekli Cumhuriyet başsavcısı Petek, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’yi kozmik odayı dava sonuçlandırılıncaya kadar belge asıllarının muhafazası için koruma altına almaya çağırdı.

SAVCI HARAKETE GEÇMEZSE SUÇ İŞLER

Belgelerin imha edilmesinin delillerin karartılması anlamına geleceğini belirten Petek, “Belgelerin imha edilmesi soruşturma devam etmekte iken delillerin yok edilmesi anlamına gelir. Delillerin yok edileceği basın önünde söylendiğinden inceleme yapılan suç konusu belgelerin imhasının önlenmesi gerekir. Hıfzı Çubuklu’nun açıklamasından sonra savcının hemen harekete geçmesi yargıla sonuna kadar belge asıllarının muhafazası yönünde karar aldırması gerekir. Suç oluşturması muhtemel delillerin imhası, kaybolması ve karartılmasını önlemek ve gerekli tedbirleri almak savcının görevidir. Yapmaması görevi ihmal oluşturur” diye konuştu.

HIFZI ÇUBUKLU GİZLİLİĞİ İHLAL ETTİ

Çubuklu’nun “kozmik büroda yapılan aramalar sonucunda bir şey bulunamadığı” açıklamasına da tepki gösteren eski Başsavcı Petek “Çubuklu’nun söylemi hem soruşturmanın gizliliğini ihlaldir hem de adil yargılamayı etkilemeye teşebbüstür” dedi.

Star, 24.01.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.