Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Mehmet Altan: Eminim aynı planlar şimdi de yapılıyor!

Mehmet Altan: Eminim aynı planlar şimdi de yapılıyor!
24 gece moderatörü Fuat Kozluklu Balyoz'u Mehmet Altan ile değerlendirdi. Programa telefonla katılan Altan çarpıcı açıklamalar yaptı.

Gündemin bomba tartışması Balyoz medya dünyasında yeni bir rüzgar yarattı. 24 gece moderatörü Fuat Kozluklu da konuyu Mehmet Altan ile değerlendirdi. Programa telefonla katılan Altan çarpıcı açıklamalar yaptı.

GENERALİ TERBİYE KURALLARINA UYMAYI ÖNERİRİM!

Fuat Kozluklu: Sayın Altan tartışma devam ediyor. Siz ne diyeceksiniz gelişmeler için. Pland adı geçen emekli general Çetin Doğan adeta düellao çağrısı yaptı ve Taraf için ağır ifadeler kullandı.

Mehmet Altan: İnsanlara terbiye kurallarına uymalarını öneririm. İnsanların gıyaplarında terbiyesizlik yapmak bir kişilik zaafıdır. Nezaket ve saygı kuralları kimliğin tutarlılığını da gösterir. Bugün Taraf'ta çok net ifadeler var. Bu planların bir subay tarafından iletildiğini söylediler. Çok mantıklı görülüyor. Mesela Fatih Cami'ndeki eylem. O dönemdeki hangi subayların eylemi nasıl yapacaklarına, sicil numaralarına kadar belirtilerek yayınlandı. Bu kadar net ve açık. Herkes biliyor ki bunlar yalan değil. Genelkurmay giderek çekilecek ve bu planların sorumlularını yalnız bırakacaktır. Ayrıca gazetenin ne niyeti olabilir. Vicdandan söz ediliyor. Çocukların kemik yaşı büyütülerek, bomboş bir dosyaya dayanarak asıldığını biliyoruz. Erdal Eren'i idam ederken o vicdan neredeydi? Genelkurmay zamana dikkat çekiyor. Ya zamana dikkat çekeceğine planlamanın içeriğine dikkat çek. Çocuk kandırır gibi 'Deprem şeyi' deniyor. Ortalama akla ve zekaya birinin gördüğü hadise budur. Demin yayınladığınız ses kaydında bile suç işleniyor. Ben ilk darbede 7 yaşındaydım, hala konuşuyoruz. Hiç bir temel sorunumuzu çözememişiz. Bize askerlerin siyasete ilgileri ve ısrarları çok şey kaybettiriyor. Siyasetin de olaya çok ciddi bakması gerek. 12 Eylül rejimiyle halk iradesi olmaz.
 

YÜZDE YÜZ EMİNİM ŞU ANDA BENZER PLANLAR YAPIYORLAR!

Fuat Kozluklu: Sorun gelip 12 Eylül askeri anayasasına dayanıyor.
 

Mehmet Altan: Düşünün asker suç işlediğinde bu rejim onu yargılayamayacak.
 

Fuat Kozluklu: Ama yılda bir plan yapılıyor.
 

Mehmet Altan: Ben bunları eskiden münferit sanıyordum. Ama taraf sayesinde gerçeği öğrendik. Bugün de aynı hareketler devam ediyor. Buna yüzde yüz eminim. Böyle bir virüs var ve üretiyor sürekli. Halka, sivile, parlemantoya inanmayan, kendi pozisyonunu gücünü korumaya çalışan bir yapı var orduda.
 

MEHMET ALTAN, BALYOZ'CU GENERALİN DÜELLO ÇAĞRISINA NE DEDİ?

Fuat Kozluklu: Adı geçen general düello istedi, çıkıp tartışır mısınız?
 

Mehmet Altan: Hayır canım, bana ne, ne işim olur. Suç işlemişler, hesabını verecekler. Bu belgeler çok ciddi. Zaten bu nedenle insanlara gıyaplarında küstahlık, terbiyesizlik yapmamak gerek diyorum. Böyle polemikle falan olacak iş değil. Bu işi yargı temizleyecektir.

gazeteciler.com, 23.01.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.