Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Başbakan'ın evinin üstünde jetlerin yaptığı alçak uçuşlar Balyoz Planı gereği miydi?

Başbakan'ın evinin üstünde jetlerin yaptığı alçak uçuşlar Balyoz Planı gereği miydi?

Balyoz planı, 27 Ekim 2004 tarihinde Ankara'da F-4 savaş uçaklarıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın evinin üstünde yapılan alçak uçuşları akıllara getirdi.

5-7 Mart 2003 tarihli darbe planının içinde yer alan Oraj hava harekât planı kapsamında hükümetin sıkıyönetim ilan etmesi sağlanıncaya kadar faaliyetlere aralıksız devam edilmesi öngörülüyor. Altında dönemin Harp Akademileri Komutanı İbrahim Fırtına'nın imzasının bulunduğu planda, "Meclis'in sıkıyönetim ilan etmesi için gerekli oy oranı yakalanamazsa, Ankara Ticaret Odası'nın davetlisi olarak Ankara üzerinde hava gösterileri yapılacak, TBMM'nin çalıştığı gün üzerinden alçak uçuşlar yapılarak TSK'nın varlığı hissettirilecektir." ifadeleri yer alıyor.

Kirli oyunların yapıldığı tarihin akabinde yaşanan gelişmeler planın bir bir uygulama safhasına konulduğunu gösteriyor. Bu olaylardan biri de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Subayevleri Mahallesi'ndeki evinin üzerinde yapılan 'alçak uçuş'lardı. 27 Ekim 2004 tarihinde gerçekleşen olayda Başbakan Erdoğan'ın evinde olduğu sırada jetler konutun üzerinden alçak uçuş yaptı. Uçuşlar o kadar alçaktı ki Başbakan'ın mahallesinde paniğe neden oldu. Eylemde bir F-4 uçağı Başbakan'ın evinin yaklaşık 200 metre yakınında bulunan Aksa Camii'nin minaresinin ucundaki aleme (hilal) çarptı. Hilalle birlikte uçaktan küçük parçalar da caminin avlusuna düştü. Yaşanan vahim olayda büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Çünkü uçuşlar öğle ezanının okunmasına beş dakika kala caminin etrafının kalabalık olduğu bir sırada yapılmıştı. Olayda iki kişi de yaralanmıştı. Çarpmadan kısa bir süre sonra Milli Güvenlik Kurulu toplantısına gitmek için evden ayrıldığı sırada caminin önündeki kalabalığı görerek olay yerine gelen Başbakan Erdoğan, vatandaşlarla konuşarak bilgi almıştı. Minareden ve uçaktan düşen parçalardan bir kısmını yanına alan Erdoğan'ın, "Biraz sonra zaten toplantıya gidiyorum. Orada bunları teslim ederim." dediği kaydedilmişti.

Konu ile ilgili dönemin askeri yetkilileri inceleme başlatmıştı. Aksa Camii'ne gelen askeri yetkililer incelemelerde bulunmuş ve düşen parçaların kalanlarını yanlarında götürmüştü. Olayın görgü şahitleri uçakların hepsinin alçaktan uçtuğunu söylemişti. Üçerli şekilde dört ayrı grup olarak F-4'lerin geçtiğini belirten görgü tanıkları, minareye çarpan uçağın üçüncü gruptan olduğunu kaydetmişti. Minareye çarpan uçak bir süre yalpalamış ve düşmek üzereyken pilot uçağı toparlayarak geri döndürmüştü. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tören provaları esnasında pasaj geçişi yapan F-4 uçaklarından birinin Subayevleri Aksa Camii minaresine istem dışı temas ettiğini ileri sürmüştü.

Zaman, 23.01.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.