Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > TSK: Güvenlik prensibi ihlal edildi

TSK: Güvenlik prensibi ihlal edildi

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, kamuoyunda 'balyoz planı' olarak yeralan iddialara ilişkin olarak "Bizdeki planın ismi iddia edilen o isim değildir. İddiaları aklı ve vicdanı olan bir kimsenin kabul edemeyeceği şeyler diyerek kınadık" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı Karagahı'nda 5 haftalık aranın ardından gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında, komutanlar gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Genekurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Güler, balyoz planına ilişkin bir soru üzerine, haberde belirtilen tarihte 1. Ordu Komutanlığı'nda plan semineri yapıldığını ve dış tehdide ilişkin bir planın ele alındığını belirtti. "Bu planın ismi iddia edilen o isim değildir" diyerek, bu planın isminin balyoz olmadığına işaret eden Güler, sözkonusu iddialara ilişkin olarak da "Aklı ve vicdani olan bir kimsenin kabul edemeyeceği şeyler" diyerek kınadıklarını hatırlattı.

Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki aramalar ve son sürece ilişkin olarak da Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu bilgi verdi. Çubuklu, "Bu olaya askeri yargının görev alanı kapsamında bakıldığında, yargı sürecinin işleyişine karışmamakla beraber, özellikle arama tutanağındaki bilgiler doğrultusunda Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'nın görev ve yetki alanı dışında bir faaliyetinin tespit edilemediğini ifade etmemiz mümkündür" dedi. Bütün bu süreçte yaşananların TSK'nın hukuka olan saygısının en açık göstergesi olduğunu vurgulayan Tuğgeneral Çubuklu şunları kaydetti: "TSK, önümüzdeki süreçte de bu kirli oyunları tezgahlayanların ve kendisini bir suç örgütüymüş gibi göstermek isteyenlerin, kafalarındaki önyargılardan sıyrılamayarak mesnetsiz suçlamalarına devam edeceklerinin bilincindedir. Şunun çok açık ve net bir biçimde bilinmesinde yarar vardır ki bu da TSK'nın hiçbir birimi kurumsal olarak yasadışı bir faaliyetin içinde olmamıştır ve bundan sonra olması da mümkün değildir. Her kurumda olabileceği gibi, eğer bireysel hata yapan ya da suça bulaşanlar varsa, yetkili yargı mercileri gereğini yapacaklardır".

Çubuklu, askere yargı yolunu açan düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesini de 'saygıyla' karşıladıklarını belirtti. Tuğgeneral Çubuklu, iptalin ardından mevcut soruşturmaların da kendilerine gönderilmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Star, 22.01.2010


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.