Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Hükümetten 'balyoz planı' açıklaması

Hükümetten 'balyoz planı' açıklaması  

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, ''Fatih Cami'nin bombalanacağı'' yönünde basında yer alan haberlere ilişkin ''Gerekli araştırma yapmadan konuyla ilgili değerlendirme yapmanın yanlış ve eksik olacağını'' söyledi.

Gölbaşı HASVAK Devlet Hastanesi Semt Polikliniği'nin açılış törenine katılan Çiçek, törene gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Taraf Gazetesi'nin ''Fatih Cami bombalanacaktı'' haberine ilişkin bir soru üzerine Çiçek, son zamanlarda bu tip yayınlar yapıldığını belirterek, ''Böyle haberler gündeme geliyor, ancak bunun gerçekliği nedir, bunu tam bilmeden, gerekli araştırma yapılmadan ve konuyla ilgili açıklamaların tümünü görmeden bir değerlendirme yapmak yanlış ve eksik olur'' dedi.

 

Türkiye'nin yaşadığı en büyük sıkıntının başında bilgi kirliliği geldiğini ifade eden Çiçek, şunları kaydetti:

''Bir konu gündeme geliyor, bu konuyla ilgili benim söylediğim, tüm unsurlar ortaya konulmadan değerlendirme yaptığımızda, bunu da siyasetin gündemine oturttuğumuz da vatandaşın kafası karışıyor. Toplum daha farklı değerlendirmelerin içine itiliyor. Onun için bu konu önümüzdeki günlerde konuyla ilgili olanlar varsa ilgili kurumlar belki bir açıklama yapar. Ondan sonra değerlendirme yapmayı tercih ederim. Kaldı ki bu tip haberler zaten basın yoluyla veya bir şekilde gündeme geldiğinde yargı makamları suç teşkil eden bir yanı varsa inceliyor ve araştırıyorlar. Dolayısıyla işin bir de o yanını görmek gerekir. Sabırla beklemek bence daha doğru olur.''

''Söz konusu eylem 2003 tarihini işaret ediyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz'' sorusu üzerine de Çiçek, ''Neticede bir sıfatımız var ve sorumluluk taşıyoruz. Mikrofonlar uzatıldığında ayak üstü bu konularda beyanda bulunmak bence çok doğru değil. Sadece beyanat vermek değil, vatandaşımız açısından da bilgi kirliliğine sebebiyet verecek açıklamalardan da kaçınmamız lazım'' yanıtını verdi.

Çiçek, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törende duygulu anlar yaşadığının hatırlatılması üzerine de, ''İnsanlıktan azıcık nasibi olan herkesin orada yaşananlar karşısında duygulanmaması mümkün değil. Biz orada övünç madalyasını hak etmiş insanlara, onların şahsında tüm şehitlerimize ve gazilerimize şükran, minnet borcumuz var. Ben de bir vatandaşım, netice itibariyle bir insanım. Bizim de zaman zaman duygulu anlarımız oluyor'' şekilde değerlendirme yaptı.

Vali Güler: Camilerde güvenlik sorunu yok  

İstanbul Valisi Muammer Güler, Fatih ve Beyazıt Camii'ne 2002 yılında bombalı saldırı planlandığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, İstanbul'daki camilerin güvenliği konusunda herhangi bir sorunun bulunmadığını söyledi.

Vali Muammer Güler, Bugün bir gazete yer alan Fatih ve Beyazıt Camii'ne 2002 yılında bombalı saldırı planlandığı yönündeki soruyu cevapladı. Güler, konuyla ilgili bilgisinin olmadığını söyledi. Camilerin güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığı yönündeki sorusuna Güler, ''Camilerin güvenliği sağlanmaz olur mu? Camilerin güvenliği konusunda hiçbir sorun yok." karşılığını verdi.

Gazetedeki haberi henüz görmediğini ifade eden Güler, ''Bakacağım.'' karşılığını verdi.

Star, 20.01.2010

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.