Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > "Balyoz Planı" davasında yeniden yargılama

"Balyoz Planı" davasında yeniden yargılama
Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından yeniden görülen davada, 236 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

 

Anayasa Mahkemesi'nin "haklarının ihlal edildiği" yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen "Balyoz Planı" davasında 236 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Anadolu Adalet Sarayı'ndaki Şehit Hakan Kılıç Konferans Salonu'ndaki duruşmaya, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek'in de aralarında bulunduğu 91 tutuksuz sanık ile avukatları katıldı.

Duruşmada önceki celselerde savunması alınamayan tutuksuz sanıklar emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, emekli Kurmay Albay Çetin Can ve emekli Albay Levent Çehreli'nin savunmaları alındı.

Anayasa Mahkemesi'nin ihlal ile mahkemenin yargılamanın yenilenmesi kararları hatırlatılan sanıklar, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini söyledi.

Mahkeme Başkanı Özlem Karaçam, sanık emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'ne, adli emanetten getirilen ve el yazılarının olduğu defterin kendisine ait olup olmadığını sordu.

Tanyeri de defterin kendisine ait olduğunu belirterek, "Defterdeki ve notlardaki çoğu el yazıları bana aittir. Ancak içinde bana ait olmayan yazılar vardır. Bana ait olmayan yazıların bir kısmı polis kriminal laboratuvarınca belirlenmiştir. Bu defter benim harekat başkanlığımda not almak için kullandığım defterdir. Seminerde bu deftere not aldım" dedi.

Karaçam, "Bu defteri nerede muhafaza ediyorsunuz " sorusuna Tanyeri, "Sonuç raporunu hazırlaması amacıyla proje subayına verdiğimi hatırlıyorum. Daha sonra defterin bana geldiğini hatırlamıyorum. Proje subayının defteri nerede sakladığını bilmiyorum. İsmi Tanju Poshor'u. O tarihte kendisi kurmay yüzbaşıydı" diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Karaçam, bilirkişi heyetinin raporlarını hazırlamak için 16 Şubat'a kadar süre talep ettiğini tutanağa geçirdi.

Duruşmada, suça konu 11 ve 17 nolu cd üzerindeki sanık Tanyeri'ye ait olduğu iddia edilen yazılarla ilgili hazırlanan bilirkişi raporu okundu.

Başkan Karaçam, duruşmada bir önceki celse dijital verilerin içeriğiyle ilgili talep edilen bazı belgelerin mahkemeye ulaştığını bildirdi.

Duruşma, sanıkların taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.
 

ntv.com.tr, 03.02.2015


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.