Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'da dört yıllık dijital kuşku aydınlanacak

Balyoz'da dört yıllık dijital kuşku aydınlanacak

Sanıkların, sahte olduğunu iddia ettiği dijital deliller üzerinde bilirkişi inceleme yaptırılması yönündeki talebine savcılık da hak verdi. Mahkeme yarın bu talebi kabul ettiği takdirde Balyoz Davası'nın açılmasını sağlayan dijital deliller konusundaki soru işaretlerine ilişkin ilk adım atılmış olacak.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile yeniden yargılaması yapılan Balyoz Davası’nda dört yıllık bir ‘hata’ nihayet gideriliyor. Sanıkların, sahte olduğunu iddia ettiği dijital deliller üzerinde bilirkişi inceleme yaptırılması yönündeki talebine savcılık da hak verdi. Mahkeme yarın bu talebi kabul ettiği takdirde Balyoz Davası’nın açılmasını sağlayan dijital deliller konusundaki soru işaretlerine ilişkin ilk adım atılmış olacak. Avukat Hüseyin Ersöz, “Eğer mahkeme sahtecilik konusunda inceleme yaptırmaya karar verirse, hukuk tarihine kara bir leke bir olarak geçmiş olan bu davanın bilimsel gerçekler ışığında yeniden ele alınması ve müvekkillerimizin masumiyetine kanıtlama imkanının da tarafımza verilmesi söz konusu olacak” dedi.

ÖZKÖK VE AYTAÇ 'HABERİMİZ YOK' DEMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ‘hak ihlali’ kararı nedeniyle ‘Balyoz Davası’ kapsamında ceza verilen 236 subayın infazları durdurularak tahliye edilmelerine ve yeniden yargılanmalarına karar verilmişti. Bu karar üzerine, aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, Özden Örnek ve Bilgin Balanlı’nın da olduğu sanıklar, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmaya başlandı.

Davanın önceki gün görülen ilk duruşmasında eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman tanık olarak dinlendi. Daha önce bu davada hüküm veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, ısrarlı taleplere rağmen dinlemediği iki orgeneral, dört yıl aradan sonra çıktıkları hakim karşısında, görevleri süresince ‘Balyoz’ adlı bir darbe planından haberdar olmadıklarını kaydetti. Özkök, “Darbe planı yapıldığına dair bilgi almadım. Bazı dedikodular geldi ama bunlar kimse hakkında dava açılacak, soruşturma açılacak kadar ciddi değildi” derken, Yalman ise ”Balyoz planına ilişkin bir istihbarat almadım. Belge ve bilgiye sahip değilim. Basından öğrendim” diye konuştu.

İŞTE YENİDEN İNCELEME İSTENEN MATERYALLER

Davanın bugünkü duruşmasında ise tanık beyanlarına ilişkin sanıkların görüşleri dinlendi, ardından sanık avukatların talepleri alındı.

Avukatlar; Taraf muhabiri Mehmet Baransu’nun savcılığa teslim ettiği 11, 16 ve 17 numaralı CD’ler, Donanma Komutanlığı’ndaki arama sırasında el konulan 5 numaralı harddisk ve 1 numaralı CD ile Eskişehir’de bulunan flaşdisk üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılmasını; dijital dokümanların son değiştirilme tarihleri ile içerdikleri bilgiler arasındaki tarih uyumsuzluğunun ortaya konması için kurumlara müzekkere yazılmasını; askeri yazım kurulları ve teammüller açısından çelişkilerin aydınlatılması için askeri bilirkişilerce inceleme yaptırılmasını istedi. Son olarak, 11 ve 17 numaralı CD’ler üzerindeki el yazısının emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri’nin not defterinden kopyalanarak yazı makinesiyle yazılıp yazılmadığı konusunda inceleme yaptırılması talep edildi.

AVUKATLAR NE DİYOR

Savcılık, mütalaasında, dijital dokümanlarda, CD’ler üzerindeki el yazılar üzerinde bilirkişi inceleme yaptırılması talebinin kabulünü istedi. Resmi kurumlara müzekkere yazılması talebi konusunda takdiri mahkemeye bırakan savcılık, askeri bilirkişi talebinin ise, “sanıkların asker olması ve mahkeme üzerinde kanaat oluşturabilecekleri” gerekçesiyle reddini istedi. Mahkeme talepleri değerlendirmek üzere duruşmayı yarına bıraktı.

Avukat Hüseyin Ersöz, savcılık makamınca dile getirilen taleplerin, gerçeklerin ortaya çıkarılması ve sahteciliğin tespiti konusundaki taleplerle ilk kez örtüştüğünü belirterek, “Eğer mahkeme bu taleplerimizi kabul eder ve sahtecilik iddialarımız konusunda inceleme yaptırmaya karar verirse, hukuk tarihine kara bir leke bir olarak geçmiş olan bu davanın bilimsel gerçekler ışığında yeniden ele alınması ve müvekkillerimizin masumiyetine kanıtlama imkanının da tarafımza verilmesi söz konusu olacak” dedi.

Avukat Mehmet Selim Yavuz da “Biz dijital delilerin bilirkişiye gönderilmesini istiyorduk. Sonunda sesimiz duyuluyor. Artık adaletin işlediğini düşünüyorum. Umarım, gerçekler en kısa zamanda ortaya çıkar.”

Radikal, 04.11.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.