Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'dan tutuklanan generalle zeybek oynayan hakime yeni atama

Balyoz'dan tutuklanan generalle zeybek oynayan hakime yeni atama
Balyoz davasında bir süre tutuklu kalan Tümgeneral Atilla Özler ile 2012'nin 30 Ağustos kutlamalarında zeybek oynarken fotoğraflanması basında tartışmalara neden olan Akar Karasu, HSYK tarafından İzmir Adli Yargı Komisyon Başkanlığından alınarak ağır ceza mahkemesi başkanı olarak atandı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 1. Dairesi'nce yapılan görevlendirmeye göre İzmir Adli Yargı Komisyon Başkanı Akar Karasu 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına getirilirken Karasu'dan boşalan göreve ise 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Korkmaz atandı.

HSYK 1. Dairesi'nce yapılan görevlendirme gereğince İzmir Adli Yargı Komisyon Başkanı Akar Karasu'nun 6. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevine getirildiği bildirildi. Karasu'dan boşalan göreve ise 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Korkmaz atandı.

Karasu'nun görev değişikliğine dair oylamada HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur ile üyeler İsmail Aydın ve Teoman Gökçe'nin karşı oy kullandığı öğrenildi.

Karasu'nun, 30 Ağustos 2012'deki Zafer Bayramı kutlama resepsiyonunda, dönemin NATO Hava Unsur Komutanlığı Kurmay Başkanı olan ve Balyoz davasında tutuklandıktan bir süre sonra tahliye edilen Tümgeneral Atilla Özler ile birlikte zeybek oynadığı görüntüleri basına yansımıştı.

Sulh cezalar, asliye ceza mahkemesi oldu

Kamuoyunda "Yeni Yargı Paketi" olarak bilinen "Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" kapsamında, İzmir Adliyesi'ndeki sulh ceza mahkemeleri asliye ceza mahkemelerine dönüştürüldü. Yeni uygulamayla İzmir Adliyesindeki asliye ceza mahkemelerinin sayısı 43'e yükselirken, yeni düzenlemeyle 4 tüketici, 3 iş ve 1 çocuk mahkemesi daha kuruldu.

Yeni düzenlemede tutuklu itirazları, arama ve dinleme kararlarına bakacak Sulh Ceza Hakimliği'nde ise hakimler Nesrin Tadık, Dilek Çeliktaş, Ümit Girgin ve İbrahim Durak görevlendirildi.

TMK 12. maddesiyle görevli mahkemelerin kaldırıldığı dönemde kapatılan 12. Ağır Ceza Mahkemesi de tekrar kuruldu. Başkanlığına 21 .Sulh Ceza Hakimi Kürşat Hamurcu, üyeliklere Mustafa Taşkın ve Alparslan Demir getirildi.

Yeni kurulan mahkemelere devredilecek dosyaların komisyon başkanlığınca belirleneceği, bundan sonra yeni açılan davaların mahkeme sayısına göre eşit olarak tevzi edileceği belirtildi.

cnnturk.com, 17.07.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.