Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz sanıkları 24 Haziran'da yeniden hakim karşısında

Balyoz sanıkları 24 Haziran'da yeniden hakim karşısında
Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının ardından Balyoz davasında aldığı mahkumiyet kararları bozulan 88 sanık ile ilgili davanın duruşma tarihi belli oldu. Sanıkların 24 Haziran 2014 günü saat 09.30'da Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlanacak.

6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ve Ceza Mahkemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile TMK'nın 10. maddesi uyarınca görevlendirilen ağır ceza mahkemeleri 6 Mart'ta kaldırıldı. Bunun üzerine yasa gereği ellerindeki dava dosyalarına bakamayacak mahkemeler, dava dosyalarını suç yerine göre ilgili adliyelere gönderdi. Bu kapsamda 17 Nisan'da duruşması gerçekleştirilecek olan Balyoz Davası Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gönderilmişti.

Davanın adliyesi değişti

Bu kapsamda Balyoz davasına da bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi dava dosyasını geçtiğimiz haftalarda Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Dava kapsamında Yargıtay tarafından bir kısmı onaylanan dosyada 88 sanıkla ilgili bölüm ise bozulmuştu. Dava dosyası, Balyoz Planı ve Seminerinin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yetki ve görev bölgesindeki 1. Ordu Komutanlığı'nda hazırlandığı gerekçesiyle bu adliyeye gönderilmişti.

cnnturk.com, 01.04.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.