Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > 'Yazılı emri bozun'

'Yazılı emri bozun'
 

Balyoz Davası'nda 20 yıl hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 3 sanık avukatı, yeniden yargılama talebinin kesin olarak reddedilmesinin ardından Adalet Bakanlığı'na başvurarak "Yazılı emirle kanun yararına bozma" talebinde bulundu.

Balyoz Davası'ndan hükümlü emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ve emekli Albay Hakan Büyük'ün avukatı Hüseyin Ersöz, Adalet Bakanlığı'na 15 sayfalık dilekçe sundu.
Balyoz Davası'nın 9 Ekim 2013 tarihinde onaylandığı hatırlatılan dilekçede, "Bu tarihten sonra başta Sayın Başbakan Recep Tayip Erdoğan olmak üzere yürütme ve yasama organına mensup kişiler tarafından, kolluk ve yargı içinde örgütlenmiş yasadışı bir yapının TSK mensuplarına 'kumpas' kurduğu şeklindeki değerlendirmeler kamuoyunun gündemini önemli ölçüde meşgul etmiştir.
Bu açıklamalar ile asker kişilerin yargılandığı diğer davalarda yaşanan önemli hukuka aykırılıklarla birlikte ele alındığında, hukuki sürecin Adil Yargılanma Hakkı'na aykırı olarak sonuçlandığı yönünde bir kanının kamuoyunda hakim olmasına neden olmuştur" denildi.

TÜBİTAK RAPORUNA DİKKAT ÇEKİLDİ
Siyasilerin değerlendirmelerinin ardından yargılamanın yenilenmesi talep edildiği ancak 3 kez reddedildiği anımsatılan ve eleştirilen dilekçede, davanın ana delilini oluşturan 5 Nolu Hard Diskin manipüle edilmiş olduğuna ilişkin tespitleri içeren 20 Ocak 2014 tarihli TÜBİTAK Raporuna dair açıklamalara yer verildi. Dilekçede, "20 Şubat 2014 tarihli yeniden yargılama taleplerinin reddine yapılan itirazın reddi kararı veren İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görev alan Mahkeme Başkanı Metin Özçelik ile Üye Hakimler Birol Bilen ve Mehmet Uğurlu, kovuşturma aşamasında haklarında reddi hakim taleplerinde bulunulmuş ve hukuka aykırı tutukluluk halinin devamı kararlarına karşı yapılmış itirazları inceleyen heyette yer almış hakimlerdir. Kovuşturma aşamasında yaşanan hukuka ayıkırlıklar göz önüne alındığında, söz konusu kararlara imza atmış olan bu hakimlerin tarafsız ve bağımsız bir şekilde karar verebileceklerine olan inanç sarsılmış durumdadır" denildi.

TALEPLER
Dilekçede, Poyrazköy Davası'na bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne 20 Ocak 2014 tarihinde gönderilen TÜBİTAK Raporu'nun dosyadaki delillerin manipüle edilmiş olduğunu gösteren "yeni delil" niteliğinde olduğu kaydedildi. Donanma Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın, TÜBİTAK raporunda yer alan tespitler karşısında soruşturma başlattığı ifade edilen dilekçede şu talepler sıralandı: Sayın Başbakan, Başbakanın Siyasi Başdanışmanı ve Eski Adalet Bakanı tarafından müvekkillerin yargılama sürecinde görev alan kolluk personeli, savcılar ve hakimler hakkında ifade etmiş olduğu sözlerin araştırılması ve bu kişilerin tanık olarak dinlenmesi gerekirken, beyanlarına başvurulmamasının maddi gerçeğin ortaya çıkartılmasını engelleyen bir yaklaşımdır. Hükümlü Hakan Büyük'ün, 2009 yılında emekli olmasına rağmen 2011 yılında görevde olduğu "varsayımıyla" cezasının TCK'nın 281/2. maddesi uyarınca arttırılması hukuka aykırı olup, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 13 Ocak 2014 tarihli yazısının yeni delil olarak kabulü gerekmektedir.

YENİDEN YARGILAMA TALEPLERİ VURGULANDI
Yargılamanın yenilenmesi taleplerini reddeden üye hakimlerin soruşturma aşamasında tutuklama, arama, el koyma kararı vermesi sebebiyle yeniden yargılama incelemesinde görev almaması gerektiği anlatılan dilekçede, 10 Ağır Ceza Mahkemesi'ne HSYK'nın kararnamesiyle İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne atanan Mahkeme Başkanı Ahmet Korkusuz ve kovuşturma aşamasında görev üstlenmeyen hakimlerden oluşan hakimlerin 20 Ocak 2014 tarihli TÜBİTAK raporuna dayanan yeniden yargılama taleplerini incelemesinin de kanun emri olduğu vurgulandı.

KANUN YOLLARINA BAŞVURULMASINI ARZ VE TALEP EDERİZ
Dilekçenin sonuç bölümünde," İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 20 Şubat 2014 tarihli kararına karşı Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 309. Kanun Yararına Bozma maddesi gereğince gerekli kanun yollarına başvurulması hususunu yüksek takdirlerinize arz ve talep ederiz" ifadelerine yer verildi.

 

Hürriyet, 22.02.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.