Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’da yeniden yargılama talebine başka heyet bakacak

Balyoz’da yeniden yargılama talebine başka heyet bakacak
İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu Balyoz Davası’nda yeniden yargılama talebini geri çeviren kararını kaldırdı.

Balyoz sanıkları Doğan Temel, Recep Rıfkı Durusoy ve Levent Kerim Uça’nın avukatı Hakan Tunçkol’un itirazı üzerine alınan kararda, “Yeniden yargılama talebini, yargılama sürecine katılan hakimler karara bağlayamaz.” denildi. Mahkeme, Balyoz davasının yeniden yargılama taleplerini incelemekle görevli heyeti de belirledi.

Zaman, 30.01.2014

206 hükümlü, Balyoz davasını karara bağlayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yeniden yargılama yapılması için başvuruda bulunmuştu. Ancak mahkeme heyeti, oybirliği ile ret kararı vermişti. Yargılamanın yenilenmesi talebinde yenilenme sebepleri ve bu konudaki delillerin de gösterilmesi gerektiğine dikkat çekilen kararda, “Yeni olay ya da delilin yargılanmanın yenilenmesine sebep olması için aynı zamanda önemli de olması gerekmektedir. Cezanın değiştirilmesi amacıyla yargılamanın yenilenmesi kabul edilemez.” denilmişti. Sanık avukatları, bu karara itiraz etti. Başvuruyu değerlendiren İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatları haklı buldu. CMK’nın 23’üncü maddesinde “Yargılamanın yenilenmesi halinde, önceki yargılamada görev yapan hakim, aynı işte görev alamaz.” hükmünün olduğunu hatırlatan üst mahkeme, Balyoz davasına katılan hakimler Aytekin Özanlı ve Savaş Çelik’in yeniden yargılama taleplerini inceleyecek heyette olamayacaklarına işaret etti.

Üst mahkeme, yeniden yargılama taleplerini değerlendirmek üzere yeni bir heyet de oluşturdu. Heyette, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Gökmen Demircan, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Nalan Can ve İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Abdullah Öztürk’ün görev yapmasına karar verildi. Yeni heyet, yeniden yargılama talepleriyle ilgili karar verecek.

Öte yandan Balyoz davası hükümlüsü emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ve Albay Hakan Büyük yeniden yargılanma talebinde bulundu.


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.