Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz sanığı Cumhurbaşkanı'ndan tahliye istedi

Balyoz sanığı Cumhurbaşkanı'ndan tahliye istedi

Balyoz Davası'ndan 16 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 3 yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan emekli Tümgeneral Recep Rıfkı Durusoy, avukatı aracılığıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e dilekçe göndererek tahliyesini istedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderilen dilekçede, 63 yaşındaki Durusoy'un kanser olduğu ve bir böbreğinin alındığı, daha önce 4 damardan baypas olduğu ve şu anda kalbinde sadece ana damarın çok düşük bir kapasiteyle çalıştığı belirtildi. Durusoy'un günde 20'ye yakın hap kullandığı anlatılan dilekçede, "Cezaevinde diyete uyamadığı için diğer böbreğini de kayıp etmek durumunda. Müvekkilimin yaşam hakkı tehlikeye gitmiş ve de iyileşme tedavi olma hakkı tehlikededir. Durumun bir an önce sizler tarafından ele alınarak tahliyesinin sağlanması saygı ile arz ederiz" denildi.

"CUMHURBAŞKANININ RE'SEN AF YETKİSİ YOKTUR"

Talebe ilişkin Cumhurbaşkanlığı tarafından, sanık Durusoy'un Avukatı Hakan Tunçkol'a elektronik postayla aracılığıyla yanıt geldi. Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilen yazıda, "Cumhurbaşkanlığına elektronik posta yoluyla ilettiğiniz dilekçeniz alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanının re'sen af yetkisi yoktur. Af yetkisi, Anayasanın 104. Maddesi gereğince sürekli hastalık, sakatlık ve kocama durumu olan hükümlüleri kapsamaktadır. Hükümlünün söz konusu şartlara uyup uymadığını belirleyen devlet hastanesince verilmiş sağlık kurulu raporu ve bunu onaylayan Adli Tıp Kurumu raporlarına ve diğer belgelere ait işlemler ilgili Cumhuriyet savcılıklarınca yürütülmekte, tamamlanan dosyalar Adalet Bakanlığınca, Sayın Cumhurbaşkanına sunulmak üzere Genel Sekreterliğimize gönderilmektedir" denildi.

Zaman, 26.01.2014


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.