Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Çetin Doğan, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Çetin Doğan, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

Balyoz Planı davasında, hakkında verilen 20 yıllık hapis cezası Yargıtay tarafından onanan eski 1. Ordu Komutanı emeki Orgeneral Çetin Doğan, bu kararın Anayasa'ya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne (AİHS) aykırı olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz tarafından Anayasa Mahkemesi'ne sunulan dilekçede, soruşturma ve davanın başlangıçıyla ilgili hatırlatmalar yapılarak, bireysel başvuru kapsamındaki haklardan hangisinin, hangi nedenlerle ihlal edildiği de gerekçeleriyle anlatıldı.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 6. maddesi ile Anayasa'nın 36 ve 38. maddelerinin ihlal edildiği belirtilen dilekçede, "Başvurucu, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararının, AİHS ve Anayasa'ya aykırı olarak onanması sebebiyle, halen Ankara 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutulmaktadır. Bu çerçevede, hukukta aykırı işlemler sebebiyle başvurucunun hak kaybı ve mağduriyeti, başvuru tarihinde de devam etmektedir" denildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın, Yargıtay'ın onamasının ardından kesinleştiğinin ve başvuru yollarının tükenmesinin ardından Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapıldığının aktarıldığı dilekçede, mahkemenin 21 Eylül 2012 tarihli mahkumiyet kararı ile Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin 9 Ekim 2013 tarihli kararlarının, AİHS'in 6. maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına ve Anayasa'nın 36, 37, 38, 138 ile 140. maddelerine aykırı olduğuna hükmedilmesine karar verilmesi talep edildi.

Gerekli görüldüğü taktirde bilimsel mütalaalarda yer alan tespitler çerçevesinde bilirkişi incelemesi yaptırılması istenen dilekçede, başvurunun duruşma açılmak suretiyle değerlendirilmesi de talep edildi.

 

cnnturk.com, 08.11.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.