Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Komutanların emir tartışması

Komutanların emir tartışması
Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman'ın, Balyoz davasına ilişkin açıklaması yankı buldu. Yalman'ın kendisine bilgi ve emir vermemekle suçladığı eski Genelkurmay Başkanı Özkök de konuştu. Özkök, daha önceki açıklamasından vazgeçerek Yalman'a emir vermediğini kabul etti, Balyoz seminerine ilişkin ses kayıtlarını "ne idüğü belirsiz" olarak nitelendirdi.

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman'ın Balyoz davasına ilişkin açıklamasından sonra komutanlar arasında emir tartışması yaşanıyor. Yalman, dün Milliyet Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Özkök'ün, Balyoz davasını oluşturan plan seminerinin kayıtlarını kendisine iletmediğini ve inceleme emri vermediğini söyledi.

Yalman'ın açıklamalarından sonra gözler eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök'e çevrildi. Özkök, Ergenekon davası kapsamında bilgi verirken, "Emrimle rutin olarak yapılan plan seminerinde Ordu Komutanı'nın konuşması olduğu iddia edilen bir ses  kaydının, bilmediğim kişilerce bana ulaştırıldığını, bunu incelemesi için Ordu Komutanı'nın ilk amiri olan ve seminerin icrasını sağlayan Sayın Kara Kuvvetleri Komutanı'na (Aytaç Yalman) emir verdiğimi ifade ettim" demişti.

Özkök, Yalman'ın dünkü açıklamalarının ardından Milliyet ve Cumhuriyet Gazetelerine konuştu. Emir vermediğini kabul eden Özkök, Cumhuriyet Gazetesi'ne emir konusunda, "Farklı görüşümüz olabilir. Hemen ‘Ben gördüm’ diye koskoca ordu komutanına emir verip de şöyle yapın, böyle yapın denmez. Devletin bir idare tarzı vardır. Emir verebilmek için belgenin meşru ve sahih olduğuna emin olmanız lazım. Her gelen CD ile, duyum ile olmaz" dedi.

Özkök, Yalman'a emir ve plan seminerine ilişkin kayıtları vermediğini Milliyet Gazetesi'ne de belirtirken, bu durumu şu gerekçeyle açıkladı:

"Bir ordu komutanı, yasal yollarla elde edilmemiş bir ses kaydıyla, dijital veriyle mahkemeye sevk edilemez. Ne idüğü belirsiz, gayri meşru bir kayıtla, bir ordu komutanını mahkemeye sevk etmek olmazdı, zaten delil de kabul edilmez"

Yalman, Milliyet Gazetesi'ne dün yer alan açıklamasında emir konusunu şöyle gündeme getirmişti:

"Hatırlayacağınız üzere, çeşitli vesilelerle yaptığım açıklamalarla dava ile ilgili bilgi ve belgeye sahip olmadığımı, darbe konusunda istihbarat almadığımı, bu davada bilgimin (emrime aykırı olarak yapılan) seminer ile sınırlı olduğunu, seminerdeki ses kayıtlarını Genelkurmay Başkanından öğrendiğimi (Bu konuda Sayın Emekli Orgeneral Özkök’ün yaptığı açıklama üzerine mütalaa da bulunmak istemiyorum.) Ses kayıtlarını görmediğimi ve bu konuda hiç kimseden araştırma yapmam istenmediğini özellikle belirtmek isterim. (Bu konuda detaylı bir şekilde bilahare açıklanacaktır.) Esasen söz konusu ses kayıtları elime geçseydi karargâhım ile paylaşır, gerekli inceleme için hazırlıkları yapardım."
 

ntvmsnbc.com, 05.11.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.