Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Cezaevindeki Engin Alan’dan Özel’e yanıt

Cezaevindeki Engin Alan’dan Özel’e yanıt
GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in Balyoz davasıyla ilgili sözlerine, Balyoz mahkumiyeti Yargıtayca onaylanan Sincan Cezaevi’ndeki MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’dan sert yanıt geldi. Alan, “Balyoz’un bir kelimesi doğruysa 100 yıl yemeye razıyım, dinimden milliyetimden vazgeçmeye hazırım. 237 tane Türk subayını koyun gibi boğazladılar. O dönem Harp Akademileri’nde görev yapan herkes tutuklandı, Deniz Harp Akademisi, Hava Harp Akademisi komutanları, yardımcıları, kurmay başkanları hepsi tutuklandı bir tek Kara Harp Akademisi Komutanı dışarıda kaldı. O komutan Orgeneral Necdet Özel’dir” dedi.

Alan, dün ziyaretine giden CHP Cezaevi İnceleme Komisyonu üyeleri Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile sohbet etti. Milletvekilleri, basına açıkladıkları tutuklu milletvekillerini raporunu Alan’a ve aynı cezaevindeki CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’a sundular. Milletvekillerinden alınan bilgiye göre Alan, ziyaretten birkaç saat önce açıklama yapan Özel’in sözlerine tepki gösterdi. Alan şunları söyledi:

İDO’DAN KAPTAN BULURLAR

“Balyoz davası Hitler’in Nazi mahkemelerinden farksızdır. Yapılan yargılamalar, alınan kararlardan sonra, bu saatten sonra donanmaya komuta etmek için ancak İDO’dan kaptan bulabilirler. Deniz Kuvvetleri’nin en başarılı 20 kurmay albayını, geleceğin bütün başarılı komutanlarını tek tek doğradılar. Bu öyle bir komplo ki, Türk askerine fuhuşçu bile dediler, fuhuş yapan, darbe yapan, terörist olan konumuna getirdiler. Balyoz kararıyla 300’e yakın vatan evladını diri diri boğdular.

ADAM MISIN DİYE SORARLAR

Öbür tarafta paşa mısın vekil misin diye sormazlar. Genelkurmay Başkanı mısın diye de sormazlar. Adam mısın diye sorarlar. Öbür tarafta hesap verirken benim hesabım kolay olacak. Ancak dini kullanıp iftira edenler, hile yapanlar, haksızlık yapanlar hesabını kolay görecekler mi onlar bir düşünsün. Ben bu dünyada hesap veriyorum onlar öbür dünyadaki hesabı oturup düşünsünler. Hükümet girdiği bu yoldan üç harf vererek kurtulacağını sanmasın, asıl turbun büyüğü heybede.

KANDIRILDI MI?

Genelkurmay Başkanı’nın ‘Ben bu görevi kabul ettim, sizin için iyi olacak’ diye Balyoz tutuklularını oyaladığı anlaşılıyor. Bu açıklamayı yapacağına kandırılıp kandırılmadığını açıklasın. Eğer bu komutanları kandırmadıysa, eğer kendisi kandırıldıysa, anahtarları teslim eder, ‘Beni kandırdınız’ der. Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner’in istifası onurlu bir davranıştır. Ama Özel’in açıklamaları doğru olmamıştır.”

ÜÇ HARFLE ÖZGÜRLÜK OLMAZ

Mustafa Balbay da CHP’nin tutuklu milletvekili raporuna ilişkin basın açıklamasını Halk TV’den canlı izlediğini söyledi. Balbay, “Eşimi çok başarılı buldum. Onu izlerken duygulandım. Bundan sonra eşim daha çok konuşsun daha çok televizyon programına çıksın, çünkü bizleri büyük bir başarıyla, büyük bir yalınlıkla anlatıyor” dedi. Balbay, “7 mensubuna hürriyet ve demokrasi getiremeyen meclis, Türkiye’ye nasıl özgürlük ve demokrasi getirebilir? Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde köy boşaltıldı mı, köylüler Mamak’a kaçıyor, Erbil’e değil. Çözümün burada olduğunu Türkler de Kürtler de biliyor, bu nedenle çözümü burada arayacağız. Ama çözümü hep birlikte arayacağız. Siirt, Şırnak ve Mardin milletvekillerini içerde tutup üç harfe özgürlük vermekle barış gelmez; barış gelecekse her toplumsal kesimin içine sindiği bir şekilde bu meclisin içinden çıkmalı” görüşünü de dile getirdi.
 

Hürriyet, 22.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.