Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > TSK’nın milli proje ekibine de Balyoz

TSK’nın milli proje ekibine de Balyoz
 

YARGITAY’ın Balyoz davası kararlarıyla mahkumiyeti onanan subaylardan bir kısmının milli savunma projelerinde de çalıştığı öğrenildi. Hüküm giyenler arasında özellikle Hava Kuvvetleri’nde görev yapan mühendis subay ve generaller de bulunuyor.

16 yıllık mahkumiyet cezası onanan Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutan Yardımcısı Tümgeneral Beyazıt Karataş, TSK’nın insansız hava araçları projelerinde de kritik görevler aldı. Karataş’ın, Balyoz Planı kapsamında Oraj Hava Harekat Planı’nda görev aldığı iddia edilmişti.

F-16’LARI TEST EDİYORDU

TAI’de modernize edilen ve ardından operasyonlara gönderilen F-16’ların test pilotu 48 yaşındaki Tuğgeneral Kubilay Baloğlu da 16 yıla mahkum edildi. Baloğlu, aynı zamanda Diyarbakır’daki 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini yürütüyordu. Baloğlu’nun ismi de Gölcük’te ele geçirilen Oraj planında geçiyordu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yazılımlarının geliştirilmesinde görev alan Emekli Korgeneral Rasim Arslan ve Albay Yusuf Volkan Yücel’in de 16 yıllık cezaları Yargıtay tarafından onandı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın İstanbul’daki araştırma merkezinde görev yapan bazı mühendis subayların da Yargıtay tarafından mahkumiyetleri onandı.

UYAP’I GELİŞTİRDİ 3 YIL YATTI

Davanın 3 yıl tutuklu kalan tek sivil sanığı eski Havelsan Genel Müdürü Faruk Yarman’ın ise tahliyesine karar verildi. Yarman, milli yazılım çevrelerinde Ulusal Yargı Ağı Projesi’ni (UYAP) hayata geçiren isim olarak biliniyor. Ayrıca Yarman, Havelsan’daki çalışmalarıyla Türk savaş pilotlarının eğitimini sağlayan çok sayıda simülatör projesini de hayata geçirmişti. Yarman’ın Balyoz darbesi sonrası bazı Havelsan personeli arasında yeni görev dağılımı yapacağı iddia edilmişti.

 

Hürriyet, 12.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.