Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Tünay: Darbe kültürü devam ediyor

Tünay: Darbe kültürü devam ediyor

CHP milletvekilleri Umut Oran ve Akif Hamzaçebi, Balyoz davası kararlarını eleştirdi. CHP’li Faik Tünay ise, “Bu kararın caydırıcılığı var. Artık darbeye teşebbüse dahi cesaret edemeyecekler” dedi

CHP’li vekiller Umut Oran ve Akif Hamzaçebi, Balyoz davası kararlarını eleştirdi. Faik Tünay ise karara olumlu bir yönden yaklaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Faik Tünay, Yargıtay’ın Balyoz davasına ilişkin verdiği karara herkesin saygı duyması gerektiğini söyledi. Türkiye’de darbe kültürünün hâlâ devam ettiğini belirten Tünay, “Bu kararın caydırıcılığı var. Artık darbeye teşebbüse dahi cesaret edemeyecekler” dedi.

Yargıtay’ın Balyoz davasına ilişkin kararını değerlendiren Tünay, “Bütün bunlara rağmen Türkiye’de hâlâ darbe kültürünün olduğuna inanıyorum. Hâlâ bir takım mitinglerde bazı vatandaşlarımız, ‘Ordu göreve’ diye pankart açabiliyorsa bu ülkede maalesef birileri tarafından darbe kültürü yerleştirilmiştir. Darbeyi konuşuyorsak, ‘darbe oldu bitti’yi konuşmayalım. Onun yarattığı ve oturttuğu kültürü de konuşmak lazım” ifadelerini kullandı.

 

UMUT ORAN: KARAR DOĞRU DEĞİL

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Balyoz Planı davası kararına ilişkin, “Adalete ve sonunda tecelli edeceğine inanıyoruz ama kararı doğru bulmuyoruz” dedi.

Dava kararında, raporların dikkate alınmadığını gördüklerini ifade eden Oran, şöyle konuştu:

“Şu andaki hâliyle Türkiye, bir parti devleti, bir polis devleti, hukukun üstünlüğünün olmadığı, kuvvetler ayrılığının olmadığı bir süreç yaşıyor. Bu konuda da tüm dünya Türkiye’nin itibarsız bir hâle geldiğini, yalnızlaşan bir Türkiye olduğunu vurguluyor. Adalete inanıyoruz ve sonunda tecelli edeceğine inanıyoruz ama kararı doğru bulmuyoruz.”

“KARAR HUKUKA GÖRE DEĞİL”

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Yargıtay’ın Balyoz Darbe Planı Davası ile ilgili kararının, hukuka değil konjonktüre göre olduğunu söyledi. Hamzaçebi, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin Balyoz Darbe Planı Davası’na ilişkin kararının hukuka, vicdanlara oturmadığını ve vicdanları yaraladığını ifade etti. Hamzaçebi, mahkeme sürecinde başlayan hukuksuzlukların Yargıtay tarafından giderilmesi yönündeki umudun yok edildiğini ifade etti. Hamzaçebi, davada evrensel hukukun iki temel ilkesi olan adil yargılanma ve masumiyet karinesinin ihlal edildiğini belirterek mahkûmiyete esas alınan delillerin sonradan üretildiğini söyledi.

Taraf, 11.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.