Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Karar darbe davalarına ışık tutacak

Karar darbe davalarına ışık tutacak
Hukukçular, Yargıtay'ın darbe teşebbüsüne cezayı onayan kararını yerinde buldu. Eski Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, kararla birlikte yargılamanın siyasi olmadığının, her sanık için delillerin ayrı ayrı değerlendirildiğinin görüldüğünü söyledi.

Artık yargı organlarının insanları makamına ve sıfatına bakmaksızın kanun önünde eşitlik ilkesi çerçevesinde yargıladığını belirten Petek, "Yargıtay'ın bazı sanıkların cezası hakkında bozma kararlarını da, 'Görüyor musunuz, mahkeme yanlış yaptı' şeklinde yorumlamak hiç doğru değil. En nihayetinde hukuka uygun delillerin objektif değerlendirildiği ve tarafsız bir yargılama sonucunda verilen bir karar. Demek ki, iddialar ve yapılan yargılamalar tamamen gerçek delillere dayalıymış." dedi.

Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel de kararla birlikte Yargıtay'ın, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin adil bir yargılama yaptığını teyit etmiş olduğunu kaydetti. Gündel, şöyle konuştu: "Yargıtay'ın verdiği tarihi kararla suç teşkil eden deliller ile darbe teşebbüsünün var olduğu kabul edilmiş oldu. Balyoz'un icra hareketi olduğu, bir harp oyunu olmadığı ispatlandı. Bu, Ergenekon ve 28 Şubat davaları hakkında da Yargıtay'ın nasıl bir karar vereceğini gösteriyor. Bundan sonraki darbe ve teşebbüsü davalarında kimsenin cezası kalmayacağının kanıtıdır. Balyoz davası bir terör davasıdır. Yargıtay'ın vermiş olduğu karar, doğru ve yerindedir."

Dijital delillere hizbullah örneği

Yargıtay, gerekçeli kararında sanıkların dijital delillerle ilgili iddialarına geniş yer verdi. Delillerin aslına uygun olduğu belirtilen kararda, “Dijital delillerin ele geçirilmesinden sonra değiştirildiğine ilişkin iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.” denildi. Belge, hard disk ve CD’lerin, bulundukları yere sanıklardan başkası tarafından konulduğu iddiasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu belirtildi. Ayrıca dijital delillerin ilk kez bu dava ile gündeme gelmediğini hatırlatan Yargıtay, Hizbullah davasında da CD ve disketlerin delil olarak kabul edildiğini aktardı.

Mahkeme başkanı: Yargıtay haklılığımızı tasdik etti

Balyoz davasına bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, Yargıtay kararı için “Yargılama sürecinde ne kadar doğru hareket ettiğimizi Yargıtay tasdik etti.” dedi. Diken, ceza kararı bozulan sanıklarla ilgili olarak da duruşma günü vereceklerini, yargılamanın Silivri’de değil, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yapılacağını söyledi. Sanıkları dinledikten sonra takdir haklarını kullanacaklarını kaydeden Diken, avukatların duruşmalara girmeyerek yargılamayı uzatma girişimine de atıf yaptı: “Bu çabalara karşı mahkemenin ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı.”

Zaman, 10.10.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.