Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’un temyiz kararı 9 Ekim’de

Balyoz’un temyiz kararı 9 Ekim’de

Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde görülen 361 sanıklı Balyoz darbe planı davasının temyiz duruşması 17 günde tamamlandı. Daire, dosyanın incelenerek karar verilmek üzere 9 Ekim 2013 tarihine bırakıldığını açıkladı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 256 sanık hakkında verilen mahkûmiyet kararlarının onanmasını istemişti.

Balyoz darbe planı davasının temyiz duruşmasına bakan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararını 9 Ekim tarihinde açıklayacağını duyurdu. 117 avukattan 96’sının savunma yaptığı temyiz davası, Yargıtay tarihinin en uzun süren duruşması oldu. 17 gün boyunca avukatlar yaklaşık 120 saat savunma yaptı. Avukatlar, dijital verilerin sahte olduğunu iddia etti.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasında aralarında emekli orgeneraller Çetin Doğan, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’ya 20 yıl hapis kararı verdiği gerekçeli kararını 7 Ocak 2013 tarihinde açıkladı. Karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na 27 Şubat 2013 tarihinde gitti. Başsavcılık, yaklaşık 4 aylık bir incelemenin ardından tebliğnamesini tamamladı. Başsavcılık tebliğnamesinde, 361 sanıktan, 256 sanık hakkında verilen mahkûmiyet kararlarının onanmasını, 67 sanık hakkındaki mahkûmiyet kararlarının bozulmasını, 2 sanık hakkındaki mahkûmiyet kararının düzelterek onanmasını, 35 sanık hakkında verilen beraatin onanmasını, 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulmasını istedi.

Tebliğname ile dosya temyiz incelemesinin yapılacağı Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ne gönderildi. Daire, yaklaşık bir aylık incelemenin ardından 14 Temmuz için duruşma günü verdi. Temyiz duruşması için Yargıtay konferans salonu özel olarak hazırlandı. Avukatlar, ses sisteminin kurulduğu salona yerleştirilen kürsüde savunma yaptı. Dava sebebiyle Yargıtay 9. Ceza Dairesi, nöbetçi mahkeme olarak adli tatilde de görev yaptı. Ekrem Ertuğrul başkanlığındaki heyette Fikriye Şentürk, Hamza Yaman, Ahmet Toker ve Abdurrahman Kavun üye olarak yer aldı. Duruşmalar pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günlerinde kesintisiz olarak devam etti. 117 avukatın savunma sırası soyadına göre belirlendi. 17 gün süren temyiz duruşmasında avukatlar yaklaşık 120 saat savunma yaptı. Duruşmalara sadece Ramazan Bayramı tatili için ara verildi. Savunmaların önceki gün tamamlanmasının ardından Ekrem Ertuğrul, dosyanın incelenerek karar verilmek üzere 9 Ekim 2013 tarihine bırakıldığını açıkladı. Daire, 54 gün boyunca binlerce sayfalık dosyayı inceleyerek davayı nihai karara bağlayacak.

 

Zaman, 17.08.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.