Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’da sanık avukatlarının 400 sayfalık savunması 3 günde bitti

Balyoz’da sanık avukatlarının 400 sayfalık savunması 3 günde bitti
Balyoz darbe planı davasının Yargıtay'daki temyiz duruşmasına devam edildi. Duruşmanın üçüncü gününde 60 avukatın ortak hazırladığı savunmanın son kısmı okundu.

Metni okuyan emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına'nın avukatı Kazım Yiğit Akalın, Balyoz darbe planını oluşturan Suga, Oraj gibi darbe planlarının gerçeğe uygun olmadığını ileri sürdü. Savunmasının büyük bölümünde Balyoz davasına bakan Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken'i eleştiren avukat Akalın, Diken'in yargılamaya katılmayan avukatların müvekkillerine kararda ceza indirimi uygulamadığını iddia etti. Akalın, “Benim müvekkilim (Halil İbrahim Fırtına) ile aramda bir sıkıntı olmadı. Ceza alan bazı sanıklar avukatlarına ‘Eğer Yargıtay cezaları onarsa senin yüzünden bir yıl fazla yatacağım' dedi.” şeklinde konuştu.

3 gün boyunca yaklaşık 16 saat savunma yapan Akalın, sözlerini Balyoz kararının esastan bozulup sanıkların tahliye edilmesi istemiyle tamamladı. Akalın'ın sözlerini bitirmesinin ardından konuşan Yargıtay 9. Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul, Akalın'a mesleki saygı çerçevesinde kalarak savunma yaptığı için teşekkür etti. Savunmasına başlayan emekli Korgeneral Engin Alan'ın avukatı Yakup Akyüz de, Balyoz davası sırasında duruşmalara girmeyerek müvekkillerine zarar verdiklerini söyledi. Akyüz, müvekkili emekli Koramiral Lütfü Sancar'ı savunurken, “Müvekkilim Sancar bugüne kadar eline silah almamıştır. Başarılı bir askerlik hayatı sürdürmüştür.” şeklinde ilginç bir ifade kullandı.

Zaman, 18.07.2013

Balyoz'da 3 günlük savunma sona erdi

Balyoz davasının temyiz incelemesine ilişkin duruşmanın 3. gününde sanık Halil İbrahim Fırtına’nın avukatı Kazım Yiğit Akalın savunmasını tamamladı. Akalın, 93 meslektaşı adına yaptığı savunmada yerel mahkeme kararındaki çelişkileri anlatırken, “Planların 2003 yılında hazırlandığı iddia ediliyor ancak CD’ler içinde Microsoft’un Calibri tip yazı karakteri 2007 sürümünde ortaya çıktı” dedi. Avukat Akalın’ın bu sırada, “Mahkeme bu konuda bilirkişi raporu almadan değerlendirmeler yapmıştır. Bunlar külliyen yalandır” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine, Heyet Başkanı Ekrem Ertuğrul, Akalın’ın sözünü keserek, “Mahkeme için kullandığınız sözlere dikkat edin” uyarısında bulundu. Akalın bunun üzerine, “Haddimi aşmış olabilirim özür dilerim” diyerek savunmayı okumaya devam etti.
Çarşaf ve Sakal eylem planlarının 2003 yılında hazırlanmış, bu planlarda da cami yakma gibi kaos hazırlıkları varmış gibi gösterildiğini ifade eden Akalın savunmasında şunları anlattı: “Bu planların sahte olduğunu cadde ve sokak isimleri de göstermektedir. 2003’te hazırlanan planda sokaklar ve caddeler, buralara İstanbul Belediyesi’nin 2006’da verdiği isimlerle anılmaktadır. Düşünün ki böyle planlar hazırlayanlar sokağın, caddenin başındaki tabelaya bakmayacak da o sokak veya caddenin orada oturanlar tarafından nasıl anıldığını araştırıp planda bu isimleri geçirecek.”

Radikal, 18.07.2013

Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.