Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz duruşmasına mahkeme başkanı ile avukat tartıştı

Balyoz duruşmasına mahkeme başkanı ile avukat tartıştı
Tarihi Balyoz Davası'nın üçüncü temyiz duruşması sabah 09.00'da başladı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, Balyoz avukatına, "Mahkeme için kullandığınız sözlere dikkat" diye uyardı. Ortak savunmayı okuyan avukat Kazım Yiğit Akalın, "Özür diliyorum haddimi aştım" yanıtını verdi. Avukat Akalın savunmasında 'Darbe planları hayali. 35 milyon dolarlık F-16'ya Fenerbahçe Stadını koruma görevi veriliyor. F-16'nın stad üzerinden geçme süresi bir mili saniyedir. Nasıl güvenliği sağlayacak' dedi.

Bayraktar duruşmada,  önce seminer ses kayıtlarıyla ilgili dün akşam televizyonlara yansıyan tartışmalar konusunda bir açıklama yapmak istediğini söyledi. Akalın,  "Çetin Doğan ilk kez bu seminerde ses kayıtlarını aldırmıştır.  Darbe yapmak isteyen insan delil bırakır mı? Ancak biz bu kasetler sahte demedik. Sadece arkadaki Ezan sesine dikkat çektik. Sizin dünkü sorunuz üzerine de ses kayıtları olduğunu sanıkların kabul ettiğini söylemiştik" dedi.

''KÜLLİYEN YALAN''
Daha sonra Akalın, Balyoz mahkemesinin  dijital veriler konusunda kendini bilirkişi yerine koyduğunu savunarak, "Mahkemenin bilirkişi raporu aldığı külliyen yalandır" dedi. Bu sözlere Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ertuğrul, "Mahkeme için kullandığımız sözlere biraz dikkat edin" dedi. Bunun üzerine Akalın, "Sayın Başkan doğru söylüyorsunuz düzeltiyorum. Hangi bilirkişi ne zaman bunu söylemiş. Bilirkişiler 'Biz böyle bir rapor vermedik. Bu kendi mühendislik bilgimize ihanettir dediler" şeklinde konuştu. Akalın daha sonra, "Özür diliyorum, haddimi aştım" diye konuştu.

 "İFADELERİNİZE DİKKAT EDİN"
 
Balyoz davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin Başkanı Ekrem Ertuğrul duruşmada avukatları "Davayla ilgili savunma yapın. Kişilere ilişkin ifadelerinize dikkat edin" diye uyardı. Ertuğrul verilen aradan sonra avukatları, uyarırken şunları söyledi:

"Tüm savunma yapacak avukatlar için şunu öneriyorum Önümüzdeki dava çok karmaşık,  sanık sayısı çok olan ve Silahlı Kuvvetleri  ilgilendiren bir dava olması nedeniyle kişiler veya kurumlarla ilgili isnat ve olumsuz değerlendirmelerde bulunurken, somut vakalara dayandırılması  veya dava konusuyla doğrudan irtibatlı olması halinde savunma kapsamına alınmasını.  Aksi takdirde yüksek mahkeme çatısı altında suç işlenmesini tasvip etmeyiz. Buna  özen göstermemiz kelimeleri kullanırken özel kişilere yönelik ifadeleri ifadeleri kullanırken biraz daha dikkatli olmanızı istiyorum"

Avukat Yiğit Akalın da "Kaç saattir ayaktayım başkanım. Otelde kalıyoruz onların da etkisi var gittikçe daha da ağırlaşıyorum. Yerimi yadırgadım, uyumuyorum" diye karşılık verdi.

F-16'LI SAVUNMA

Akalın, Suga ve Oranj darbe planlarının sahte ve hayali olduğunu savundu. Akalın, planlar için "sözde" ifadesini kullandı ve "35 milyon dolarlık F-16'ya Fenerbahçe Stadı'nı koruma görevi veriliyor. F-16'nın Fenerbahçe Stadı üzerinden geçme süresi bir mili saniyedir. Nasıl güvenliği sağlayacak. F-16 helikopter mi. Helikopter olur ama F-16 olmaz" dedi. Akalın müvekkillerinin cami bombalanacak, kendi uçağımızı düşerecekler gibi ithamlarla müvekkillerinin itibarsızlaştırılmak istendiğini savunarak, şunları söyledi:

HENÜZ OLMAYAN AVM'LER YAZILDI

Planlarda tarih hataları var. Henüz olmayan AVM'lere, yerlere güvenlik amaçlı pilot görevlendirmesi yapılmıştır. Müvekkilim uçuş planlarıyla görevli görünüyor. Bu uçaklar araba değil keyfine göre İstanbul'da uçuş yapamıyorsun. Herhangi bir hava harekatının bu şekilde müvekkilimce yürütülmesi söz konusu değildir. Zaten tek bir havacı personel seminere katılmamıştır.

OLMAYAN SOKAK İSİMLERİ PLANDA YERALDI

Planda adı geçen cadde ve sokak adları İstanbul'da yoktur. Zaman çelişkisidir. Hiçbir zaman yargılama aşamasında bunlar tartışılmadı. Mahkeme dedi ki, 2006'daki sokak isimleri 2002 ve 2003'te halk arasında zaten bu isimlerle halk arasında kullanılıyordu. Jandarma darbe planı yaparken tabelaya bakarak değil halka sormuş ve ilerde konulacak isimleri yazmış. Bu takdirlerinize sunuyorum. Neden zaman çelişiklerine buna benzer mantık yürütmesi yapılmadı soru işareti
Atılı suç tarihinde  var olmayan otobüs durakları bu planda yazılmıştır. Halk pazarı yazılmıştır. Konulmayan kamera kayıtları yeralmıştır.

WORLD DOSYALARI TEK BİLGİSAYARDA HAZIRLANMIŞ

Sanık Güllü Salkaya  hani ana babalık hakkından mahkum edilen sivil memure. Bu World dosyalarını hazırladığı için mahkum oldu. Bu World dosyaları  her biri farklı şehirlerdeki farklı kişilerce farklı bilgisayarlarda hazırlanmıştır. Bu World dosyalarının hepsinin 9.28 versiyonu ile hazırlandığı belirlendi.  Sizin bilgisayarınız  benimki farklıdır. Sürekli güncelleniyor.  Versiyonun aynı olması  imkansız. Bu tek bir bilgisayarda bu belgelerin manüpülasyon amaçla üretildiği kanaatini  uyandırıştır. Bu versiyonun  Hava Kuvvetlerince kullanıldığı da tespit edilememiştir.

BAŞKAN: HUKUKÇUYUZ, BİLİYORUZ

Akalın'ın cezaların uygulaması konusundaki anımsatmaları üzerine Başkan Ertuğrul, "Ben 19 yıldır bu dairedeyim,  bunları hatırlatmanıza gerek yok, hepimiz hukukçuyuz biliyoruz, yeterince vurguladınız" diye uyardı. Temyiz duruşmasında 2.5 gün geride kalırken, avukat Akalın'ın savunmasının sonuna geldi.

Sonuç bölümündeki savunmalar şöyle:

DURUŞMAYA GİRMEYENE BİLE İNDİRİM YAPILMADI
Mahkeme tutuksuz sanıklar hükme kadar duruşmalara katılmasın dedi. Ama mahkeme tarafından oturumlara vareste tutulan bu sanıklara ceza tayin edilirken, yargılama sürecindeki takdiri indirim sebepleri uygulamadı. Adam duruşmaya girmedi. Duruşmaya girmeden nasıl olumsuz tutum ve davranış tespit edilebilir: Sanıkların sabıkaları yoktur. Tam tersine 30-40 yıl devlet hizmeti yapmışlardır. Ama biz duruşmaya girmedik diye indirim uygulanmadı. Ben müvekkilimle bir sorun yaşamadım ama diğer meslektaşlarımı müvekkilleri 'senin yüzünden mahkeme indirim yapmadı' diye suçlamıştır.

TMK'DAN CEZA İSTENMEYİP VERİLDİ
Terörle Mücadele Kanunu 5 çerçevesinde sanıklara ek savunma hakkı verilmemiştir. TMK 5 maddesi iddianame sevk maddeleri arasında yer almamaktadır. Mütalaada da yoktur. Ama sanıklar ek savunma hakkı verilmeden bu suçtan ve TMK'dan da mahkum edilmişlerdir. CMK'ya aykırı davranılmıştır. Bu mutlak bozma nedenidir.  
 

Hürriyet, 17.07.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.