Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Yargıtay’dan Balyoz sanıklarına sınırsız savunma hakkı

Yargıtay’dan Balyoz sanıklarına sınırsız savunma hakkı

Balyoz darbe planı davasının temyiz duruşması başladı. Yargıtay'ın kongre salonunda yapılan duruşmada 361 sanık hakkında verilen hükmün temyiz incelemesi aşamasına geçildi. Yargıtay Başsavcılığı, 17 Haziran 2013'te açıkladığı tebliğnamede, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hükmü doğrultusunda taleplerde bulunmuştu. Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 258 sanık hakkında verilen hapis cezasının onanmasını istemişti. Yargıtay 9. Ceza Dairesi Heyeti Başkanı Ekrem Ertuğrul, duruşmaların adlî tatil boyunca da kesintisiz yapılacağını açıkladı.

 365 sanıklı Balyoz darbe planı davası, 21 Eylül 2012’de karara bağlanmış, 325 sanık hakkında mahkûmiyet kararı çıkmış, 36 sanık beraat etmişti. 4 sanığın dosyası ise ayrılmıştı. Haklarında hüküm verilen 361 sanıkla ilgili dosya 9 ay sonra bu kez Yargıtay’ın gündemine geldi. Yargıtay Başsavcılığı’nın tebliğnamesinin tamamlanmasının ardından duruşma aşamasına geçildi. 9. Ceza Dairesi’ndeki duruşma öncesi erken saatlerde sanık avukatları, sanık yakınları ve gazeteciler Yargıtay’ın önüne geldi. Yargıtay’ın liste yaptığı 117 sanık müdafii dışında başka avukat duruşmaya alınmadı. Ayrıca gazeteciler için de akredite listesi yapılmasına rağmen yine de karışıklık yaşandı. İçeri giren avukat, gazeteci ve izleyicilere özel kartlar hazırlandı. Bu kartların barkodlara okutulması ile salona giriş yapıldı. İlk önce listelere göre salona giriş kabul edildiği için gazeteciler, avukatlar ile görevliler arasında tartışmalar yaşandı. Ama daha sonra boş yer olması sebebiyle herkese kart verilerek duruşmayı izlemeye izin verildi. Salon içine yerleştirilen bilgisayar ekranlarında, duruşma salonunda ses ve görüntü kaydedilmesi ve nakledilmesinin yasak olduğu, ses ve görüntü alanların 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı hatırlatıldı.

İzdiham sebebiyle duruşma 09.30’da başladı. 9. Ceza Dairesi Heyeti Başkanı Ekrem Ertuğrul, duruşmaya geçmeden önce kısa bir açıklama yaptı. Salondakilere geçerli kuralları hatırlatan Ertuğrul, duruşmaların pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri, savunmalar bitene kadar adlî tatil boyunca da kesintisiz yapılacağını belirtti. Saat 09.00’da başlayacak duruşmaya 17.00’de son verileceğini bildirdi. Başkan Ertuğrul, “Sanıklar kanuna göre salona alınmayacağı için sanık avukatlarının soyadına göre alfabetik sırayla savunması alınacak. Sadece duruşmalı hakkı olan sanıklar için savunma alınacak.” dedi.

BAŞKANDAN SANIK AVUKATINA: SİZDEN TALİMAT ALACAK DEĞİLİM

9. Ceza Dairesi Heyeti Başkanı Ekrem Ertuğrul, açıklamayı yaptığı sırada sanık avukatlarından Ali Rıza Dizdar’ın savunma sırasının öne alınmasını talep eden dilekçesini okudu. Bu talebin değerlendirilmeyeceğini, listeye göre savunma sırası gelen avukatların konuşacağını, söz alamayanlar için ise tekrar baştan sırayla söz verileceğini kaydetti. Avukat Dizdar, bu açıklamaya tepki gösterince başkan da yüksek sesle susmasını istedi. Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatı Celal Ülgen, “Bize sesinizi yükseltmeyin.” diye daire başkanına karşı çıktı. Bunun üzerine başkan da, “Sayın Ülgen, sizden talimat alacak değilim.” cevabını verdi. Başkan, devamında ise savunma hakkının ihlal edilmeyeceğini söyledi. 117 kişilik avukatlık listesinin başında olan Halil İbrahim Fırtına’nın avukatı Kazım Yiğit Akalın’a söz verdi. Akalın, 60 sanık avukatının ortak hazırladığı 400 sayfalık savunmayı nasıl sunacaklarını kararlaştırmaları için duruşmaya ara verilmesini istedi. Başkan da, duruşmaya 10 dakika ara verdi. Aradan sonra Akalın, 400 sayfalık ortak savunmayı okumaya başladı. Akalın, konuşmaya başladığı sırada diğer bazı sanık avukatları araya girdi. Başkan, sanık avukatlarına, “Sanık avukatı savunmaya başladı, savunma kutsaldır, bölmeyin.” diye uyardı. Akalın’ın bu savunmayı hafta boyunca okumaya devam etmesi bekleniyor. Öte yandan 60 sanığın avukatının ayrıca savunma yapacakları belirtildi. Dolayısıyla temyiz duruşmasında hem ortak hem de her sanık için ayrı ayrı savunma yapılmış olacak. Savunmada, Balyoz davası delillerinin sahte olduğu, sanıklarla herhangi bir irtibatının bulunmadığı ve davanın komplo olduğu vurgulandı. Özel yetkili mahkemelerdeki bazı hâkimlerin tutuklamalara dair muhalefet şerhlerine de atıf yapılan savunmada, yerel mahkemedeki yargılamanın hukuka aykırı olduğu ve kararın da usul açısından bozulması gerektiği savunuldu.

Bu arada savunmanın yapıldığı sırada metni okuyan Kazım Yiğit Akalın’a Mahkeme Başkanı Ekrem Ertuğrul’dan da övgü geldi. “Çok güzel savunma yapıyorsunuz.” diyen Ertuğrul, arada bir metin dışına çıkmasının da iyi olacağını ifade etti.  Duruşmanın sabahki bölümünde Avukat Akalın, “Sayın Başkan, niyetli arkadaşlardan özür diliyorum. Bunu okurken zorunlu olarak suya başvuruyorum.” ifadelerini kullandı.

Zaman, 16.07.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.