Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Çığlık Yargıtay’a

Çığlık Yargıtay’a
Balyoz davası tutuklularının aileleri ve yakınları Ankara Sakarya Meydanı ve İstanbul Beşiktaş’ta 41’inci kez bir araya gelerek ‘Sessiz Çığlık’ eylemi yaptı.

Pankart ve yakınlarının fotoğraflarını taşıyan aileler bildiri dağıtarak, 15 Temmuz’da Yargıtay 9’uncu Daire’de görülecek Balyoz davası’nın temyiz duruşması için destek istedi. Bildiride, hukukun üstünlüğüne inanan, haksızlık ve hukuksuzluğa karşı olan herkes duruşmayı izlemeye davet edildi. Aileler davanın temelinin sahte dijital verilerden oluştuğunu savunarak, şu açıklamayı yaptı: “Hukuksuz bir yargılama sonucu, savunma hakkı tanınmadan tutuklamalar yapıldı. Açılan bu karanlık savaşın asıl hedefi, hiç kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti ve onu yaratan ulusal değerler olmuştur. Bugüne kadar bağımsızlık ve egemenliğin bedelini ecdat ve evlat kanlarıyla ödeyen Türk ulusunun tek yapması gereken, tarihinden gerekli dersleri çıkararak bu oyunları bozmaktır.”

AYM KARARI ACİL

Eyleme destek veren Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Tansel Çölaşan, Anayasa Mahkemesi kararının mahkemelerce acilen hayata geçirilmesinin insan haklarına saygının gereği olduğunu belirterek, “15 Temmuz’da Türkiye’ye sahip çıkmak için Yargıtay önünde olacağız. Bu dava hukuki ve yasal olmayan siyasi bir davadır, Yargıtay doğru karar almalıdır” dedi. İstanbul’daki eyleme, Beşiktaş ve Fenerbahçe formasıyla gelen taraftarlar, birbirlerine sarılarak destek verdi.

Balyoz tişörtü

İŞÇİ Partisi Merkez Karar Kurulu üyesi Hıdır Hokka eyleme, sırtında balyoz resmi, önünde “Vatan Nöbetinde 677. Gün Silivri” yazan tişörtüyle geldi. Hokka, şunları söyledi: “Bu hafta 41’inci hafta. 42’inci hafta Balyoz’un Yargıtay duruşması var. 5 Ağustos’ta Ergenekon davası var. Dananın kuyruğu asıl o zaman kopacak. Buradakiler sessiz değil ‘Sesli Çığlık’ yapıyorlar. İptal davası kabul edilip, askerlerimiz dışarı çıkana, adalet yerini bulana kadar eylemler devam edecek. Gezi Parkı eylemleriyle Sessiz Çığlık eylemlerinin birleşmesini istiyoruz. Vatan nöbetinde 677’nci güne geldiğimiz bugünlerde, bir nebze de olsa görevimizi yerine getirebildiysek ne mutlu bize.”

Hürriyet, 07.07.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.