Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Yargıtay Başsavcısı’na: Kemal’in askerleri eğilmez

Yargıtay Başsavcısı’na: Kemal’in askerleri eğilmez
Balyoz davasından hükümlü 57 muvazzaf asker, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın 256 sanık hakkındaki mahkûmiyet kararına onama istemesine, “Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleriyiz. Onun askerleri eğilip bükülmezler, asla boyun eğmezler” sözleriyle tepki gösterdi.

Hadımköy Askeri Cezaevi’nde yatan Hava Orgeneral Bilgin Balanlı, Koramiral Can Erenoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Koramiral Deniz Cora, Korgeneral Turgut Atman, Tümgeneral Bülent Kocababuç, Tuğamiral Levent Görgeç, Tuğgeneral Kubilay Baloğlu, Tuğamiral Şafak Yürekli, Hâkim Albay Onur Uluocak ve Tuğamiral Ali Sadi Ünsal’ın da aralarında bulunduğu 57 muvazzaf asker, avukatları aracılığıyla şu yazılı açıklamayı yaptı:

“Asrın iftirası, Balyoz davası yargılama sürecinin en başında karanlık güçlerin cumhuriyet düşmanlarıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı kurduğu hain komplo tarafımızdan açıkça ortaya konmuştur. Buna rağmen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı 17 Haziran 2013 tarihli tebliğnameyle bu komplonun farkına varılmadığı görülmektedir.

KARA BİR LEKE

Kesinlikle siyasi olan ve hukukun katledildiği bu dava tebliğnameyle hukuki bir zemine oturtulmaya çalışılmışsa da, bu nafile çaba somut delillerle ortaya koyduğumuz hukuksuzlukların hiçbirine cevap vermeye yeterli olmamıştır. Böylece hukuk tarihine asla silinemeyecek kara bir leke daha sürülmüştür. Çünkü özünde hukuksuzluk ve haksızlık olan hiçbir şey meşru zemine oturtulamaz. Tebliğname Yargıtay’ın nihai kararı olmamakla birlikte, hukuksuzluğun devam etmesi nedeniyle adalete giden bir köprü daha yıkılmıştır. Bu durum cumhuriyetimiz ve geleceği açısından da endişe verici bir gelişme olmuştur.

Masumuz

Dünya tarihinde örneği görülmemiş kin ve nefrete dayalı iftiralarla özgürlükleri ve gelecekleri çalınan, devletin birliği ve ülke bütünlüğü için canı pahasına görev yapan bizlere uygulanan haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik ve zulüm devam ettirilmektedir. Ne zulüm yapılırsa yapılsın ve hangi komplo kurulursa kurulsun bizlerin masum olduğu gerçeği asla değişmeyecektir. Aziz Türk milleti; biz değişmez başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün askerleriyiz ve tüm dünyanın da bildiği gibi onun askerleri eğilip bükülmezler ve asla boyun eğmezler.”

Balyoz’un romanı

BALYOZ hükümlüsü 8 babanın kızlarıyla yaşadıkları kitap oldu. Psikolog Pelin Çınar ve gazeteci Burak Bilge’nin hazırladığı, ‘Babamı Beklerken’ isimli kitapta, emekli Tuğamiral Cem Aziz Çakmak’ın kızı Tuğçe’nin Hasdal Cezaevi’ndeki düğününden emekli Kurmay Albay Dursun Çiçek’in isteğiyle hukuk okuyan kızı İrem’in babasını savunmasına kadar birçok detay var. Kaynak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtımına katılan Kurmay Albay Hasan Basri Aslan’ın 13 yaşındaki kızı Melis, “Babamla gurur duyuyorum” dedi.

Hürriyet, 22.06.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.