Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz paşaları casusluk davasında ifade verdi

Balyoz paşaları casusluk davasında ifade verdi

Balyoz davası sanıklarından emekli Tuğamiral Nadir Hakan Eraydın ile Deniz Kurmay Albay Kıvanç Kırmacı ‘gizli bilgi ve belge bulundurma’ davası kapsamında İstanbul’da talimatla mağdur sıfatıyla ifade verdi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ifadesinin alınmasını istediği 110 emekli ve muvazzaf askerin 72’si de Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gitti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ‘gizli bilgi ve belge bulundurma’ davasında 110 kişi talimatla mağdur sıfatı ile ifade vermeleri için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na davet edildi. Savcılığın talimatı doğrultusunda 72 emekli ve muvazzaf asker adliyeye gelerek ifade verdi. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade veren askerler arasında iki isim dikkatlerden kaçmadı. Balyoz davasında 18 yıl hapse mahkûm edilen Deniz Kurmay Albay Kırmacı ile 16 yıl hapis alan emekli Tuğamiral Nadir Hakan Eraydın da mağdur oldukları gerekçesiyle ifadeye geldi. Olaydan ötürü mağdur olmadığını iddia eden Eraydın, “Biz pırıl pırıl subaylar yetiştirdik. Ben bunların herhangi bir olaya karıştığına inanmıyorum. Onların fuhuş ya da şantaj ile yan yana anılmasının vefasızlık olduğunu düşünüyorum. Şikâyetçi değilim.” dedi. Kırmacı da kimseden şikâyetçi olmadığını ve müdahil olmak istemediğini söyledi.

İfade veren 72 mağdurdan hiçbiri, sanıklardan şikâyetçi olmazken yalnızca Şenol Demirel sanıklardan Narin Korkmaz’dan şikâyetçi oldu. Demirel, “Söz konusu sanık hakkımda bir kısmı yanlış, bir kısmı doğru bazı bilgiler toplamıştır. Müdahil olmadan şikâyetçi olmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Zaman, 20.04.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.