Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz'da emekli albaya 20 yıla kadar hapis istemi

Balyoz'da emekli albaya 20 yıla kadar hapis istemi
Balyoz davasından ayrılan dosyanın duruşmasında savcı, tutuklu sanık Ahmet Gökhan Rahtuvan hakkında Balyoz darbe planına katıldığının sabit olduğu gerekçesiyle 20 yıla kadar hapis cezası istedi.

İSTANBUL - İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz davasına, dosyası ayrılan sanıkların duruşmasının görülmesiyle devam edildi. Üç sanığın yargılandığı davanın duruşmasına tutuklu sanık emekli Albay Ahmet Gökhan Rahtuvan getirildi. Sanık Levent Ersöz’ün ise sağlık gerekçesiyle katılmadığı belirtildi. Levent Ersöz’ün avukatı Hüseyin Ersöz, mahkemenin bu davaya bakmakta görevsiz olduğunu belirterek dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesini talep etti. Müvekkilinin savunmasını hazırlaması için iki aylık süre isteyen avukat Ersöz, Ergenekon davasında olduğu gibi bu davada da telekonferans yöntemiyle savunma yapmasını talep etti. Sanık Rahtuvan’ın avukatı Yavuz Katı, sanık Ali Göznek’in henüz yakalanmaması, Ersöz’ün de hastalığı nedeniyle müvekkilinin dosyasının ayrılmasını istedi. Duruşma savcısı Hüseyin Kaplan, dosyanın askeri mahkemeye gönderilmesi talebinin reddedilmesi yönünde görüş belirtti. Mahkeme de talebi reddererek duruşmaya devam etti.

Avukat Hüseyin Ersöz, ret kararı üzerine taleplerinin uyuşmazlık mahkemesi kanunu gereğince Askeri Yargıtay Başsavcılığı’na gönderilmesini talep etti. Avukat Ersöz, dijital belgelerin sahte olduğunu ileri sürerek bilirkişi incelemesi de istedi. Bu taleplerle ilgili görüşü sorulan savcı, bu iddiaların daha önce de defalarca yapıldığını, yargılama aşamasında cevaplarının verildiğini, mevcut delillerin karar vermeye yeterli olduğunu belirtti. Savcı, aynı yöndeki taleplerin davayı uzatmaya yönelik olduğunu belirtti. Savcı Kaplan, sanıklar Ersöz ve Göznek’in dosyasının ayrılarak sanık Rahtuvan hakkında mütalaa alınmasını ve bu yönde karar verilmesini talep etti. Sanık Rahtuvan yönünden mütalaasını açıklayan savcı, sanığın Balyoz darbe planı kapsamında iddia edilen suça iştirak ettiğinin sabit olduğunu kaydetti. Sanığın, ihtilal ortamının hazırlanması için milli mutabakatın oluşturulması amacıyla gerekli eylem planlarının hazırlanması için görevlendirildiğini belirten savcı Kaplan, aynı belgelerin Gölcük’teki aramalarda da ele geçirildiğini hatırlattı. Sanığın bu yöndeki bazı toplantılara da katıldığını belirten savcı, bu nedenle darbeye eksik teşebbüsten 15 yıldan 20 yıla kadar cezalandırılmasını istedi. Duruşmaya ara veren mahkeme aranın ardından kararlarını açıkladı. Dosyanın Askeri Yargıtay Başsavcılığı’na gönderilmesi ve yeni bilirkişi taleplerini reddeden mahkeme, sanık Rahtuvan’a mütalaaya karşı savunma hazırlaması için bir sonraki duruşmaya kadar süre verdi. Levent Ersöz’e de savunması için süre veren mahkeme, telekonferans yöntemiyle savunma yapması talebini ise reddetti. Dosyanın ayrılması talebinin bir sonraki oturumda değerlendirilmesine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.


 

Radikal, 15.04.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.