Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > "Balyoz Planı" davasında tutaklama kararı

"Balyoz Planı" davasında tutaklama kararı

"Balyoz Planı" davasında 21 Eylül 2012'de verilen kararla, savunmaları alınamadığı için dosyaları ayrılan 2'si firari 3 sanıktan emekli Albay Ahmet Gökhan Rahtuvan'ın tutuklanmasına karar verildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan ara celseye katılan Rahtuvan'a, hakkında 15 Şubat 2012'de çıkarılan yakalama emri okundu. 

Beyanı alınan Rahtuvan, dosyanın duruşmasının 4 Nisan Perşembe günü yapılacağını bugün öğrendiğini belirterek, savunmasını yapabilmesi için kendisine duruşma gününe kadar iki günlük süre verilmesi talebinde bulundu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Ağustos 2011'deemekli olduğunu ve bir denizcilik şirketinde 3. kaptan olarak iş bulduğunu aktaran Rahtuvan, "7 aylık sözleşme yaptım. Hakkımda herhangi bir yakalama kararının bulunmadığı 2011'in Aralık ayında çalışmak için yurt dışına çıktım. Görev yaptığım tankerde uluslararası sularda çalıştım. Sözleşmemin bitmesi üzerine kendi rızamla dün akşam saatlerinde hava yoluyla İstanbul'a geldim" dedi.

Rahtuvan'ın avukatı Yavuz Katı da müvekkilinin kaçak konumunda olmadığını ve hakkında herhangi bir yakalama kararı bulunmadığı dönemde çalışmak için yurt dışına gittiğini kaydederek, "Sözleşmesi bitmediği için bu zamana kadar yurda dönmemiştir. Sözleşmesinin bitmesine müteakip kendi rızasıyla gelmiştir. 4 Nisan'daki duruşmada savunmamızı yapacağız" ifadesini kullandı.

Avukat Katı, müvekkili yönünden dosyanın ayrılarak karara çıkartılmasını, talep halinde "Balyoz Planı" dava dosyasıyla birlikte temyiz incelemesine tabi tutulmasını ve müvekkili Rahtuvan'ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasını talep etti.

Tutuklama kararı


Mahkeme heyeti, sanık Rahtuvan'ın, suçun vasıf ve mahiyeti, dosyadaki delil durumu, kuvvetli suç şüphesini gösteren olguların bulunması, atılı suçun CMK'nın 100/3. maddesinde belirtilen katalog suçlardan olması ve adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağının öngörülmesi gerekçeleriyle tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme kararıyla tutuklanması üzerine hakkındaki yakalama emri kaldırılan Rahtuvan, diğer sanıklar firari Yüzbaşı Ali Göznek ve tedavi gören emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'le, ikinci duruşması 4 Nisan Perşembe günü yapılacak "Balyoz Planı" davasının ayrılan dosyası kapsamında yargılanacak. 

İlk duruşmanın yapıldığı 31 Ocak 2013'te, Rahtuvan'la birlikte diğer  firari sanık Yüzbaşı Ali Göznek'in yurt dışına çıktıkları bildirildiğinden, haklarında kırmızı bülten çıkartılarak aranmalarına hükmedilmişti. 

cnnturk.com, 02.04.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.