Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > HSYK: 59 subayın Balyoz şikâyeti işlemde

HSYK: 59 subayın Balyoz şikâyeti işlemde

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Balyoz mahkûmu 21 general ve amiralin aralarında bulunduğu muvazzaf 59 subayın, Balyoz davasına bakan mahkeme heyeti ve savcı hakkındaki “resmi evrakta sahtecilik ve memuriyet görevini kötüye kullanma” iddiasıyla yaptığı şikayeti işleme koydu.

HSYK yetkilileri Hürriyet’e, 12 Mart tarihli şikayet dilekçesinin Kurul’a ulaştığını ve işleme konularak değerlendirmeye alındığını bildirdiler. HSYK, iddiaları ciddi görürse önce inceleme, sonra soruşturma izni verecek. Balyoz heyetine eylemleri karşılığı disiplin ya da cezai işlem uygulanabilecek. 

SAPTIRMA VE MANTIKSIZ ÇIKARIMLAR

12 Mart’ta yapılan ve Orgeneral Bilgin Balanlı, Koramiraller Abdullah Can Erenoğlu ve Deniz Cora, Korgeneraller Rıdvan Ulugüler ve Turgut Atman’ın şikayetçi sıfatıyla yer aldığı başvuruda, Balyoz mahkûmiyeti gerekçeli kararından örnekler sıralanarak, İstanbul10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ve üye hâkimler Ali Efendi Peksak ve Murat Üründü ile savcı Hüseyin Ayar’ın resmi evrakta sahtecilik ve memuriyet görevini kötüye kullanma suçlarını işledikleri iddia etmişlerdi. Hadımköy askeri cezaevinde 2 yıldır tutuklu bulunan muvazzaf subaylar haklarında 16-18 yıl hapis cezası veren Diken, Peksak, Üründü ve Ayar’a işlem yapılmasını istediler. Suç duyurusunda, gerekçeli karar için, “Gerçekdışı olgular, saptırmalar ve mantıksız çıkarımlarla dolu, Türk hukukunun yüz karası bir karardır” denildi.

YARGI YETKİSİ KAPSAMINDA ÇEVRİLDİ

HSYK’ya, süren yargılamalar boyunca Balyoz ve Ergenekon hâkim-savcıları hakkında yüzlerce şikayette bulunulmuştu. Kurul, düne kadar şikâyet edilen yargı mensupları hakkında bir disiplin cezası verilmesine gerek görülmezken, şikayet konusu işlemlerin tamamına yakını yargı yetkisi kapsamında görülüp geri çevrilmişti. 

Hürriyet, 20.03.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.