Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Genelkurmay: Özel, Balyoz'da tanık olabilir

Genelkurmay: Özel, Balyoz'da tanık olabilir
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Balyoz davası kapsamında tanık sıfatıyla ifade verebilir mi? Davanın sanıklarından Doğan Temel'in avukatı aracılığıyla Genelkurmay Başkanlığı'na yönetilen bu soruya, "uygundur" yanıtı verildi.

ANKARA - Balyoz davası sanığı Doğan Temel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in tanıklık yapmasını istedi. Genelkurmay Başkanlığı, "Mahkeme çağırırsa gelir" yanıtını verdi.

Yaklaşık 2 ay önce açıklanan Balyoz davasının gerekçeli kararında, o dönem tümgeneral rütbesindeki Necdet Özel'in isminin yazılı bulunduğu bir belgeye atıfta bulunuldu.

Sanık Doğan Temel'in, "Darbe harekatına destek vermediği anlaşılan Necdet Özel'i ikna ile görevlendirildiği" yorumu yapıldı.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, bu yorumun ardından emekli Korgeneral Doğan Temel, avukatı aracılığıyla Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’e konuya ilişkin bazı sorular yöneltilmesini talep etti.

Doğan Temel dilekçesinde Özel’e, "Kendisine karşı böyle bir ikna gayretinde hatta en küçük bir imada bulunup bulunmadığının" sorulmasını istedi.

Ayrıca, Özel'in yanıtlarının temyiz dosyasına eklenmesini talep etti.

Dilekçeye, Genelkurmay Başkanlığı'ndan yanıt geldi.

Yanıtta, talep edilen konunun görülmekte olan bir davayla ilgili olduğuna dikkat çekildi, devam eden bir yargılama ile ilgili beyanda bulunulmayacağı belirtildi.

Ancak Özel için "Adli makamlar tarafından tanık sıfatıyla çağırılması durumunda beyanda bulunmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

ntvmsnbc.com, 10.03.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.