Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Ergin Saygun taburcu edildi

Ergin Saygun taburcu edildi 
Balyoz Davası'ndan tahliye olan emekli Orgeneral Ergin Saygun, tedavi gördüğü hastaneden taburcu oldu.

Balyoz davasının tutuklu sanığıyken açık kalp ameliyatı geçirdiği sırada tahliye edilen Emekli Orgeneral Ergin Saygun basın toplantısı düzenledi.

7.5 ay yattığı Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden taburcu edilecek Saygun, doktoru Doç. Dr. İhsan Bakır ile kameraların karşısına geçti. Saygun, konuşmasını Silivri, Hasdal, Maltepe ve Hadımköy'de tutuklu bulunan silah arkadaşlarına selam gönderdi.   Ergin Saygun salona yürüyerek geldi

Emekli organeral Ergin Saygun basın toplantısının yapılacağı salona kızı Ece Saygun'un kolunda geldi. Ardından tek başına yürüyerek salona girdi.

Ardından da basın toplantısı için doktor Doç. Dr. İhsan Bakır ile kameraların karşısına geçti. İlk olarak konuşan Doç. Dr. Bakır, "7 Şubat tarihinde hastamız Ergin Saygun'u protez kapak ön tanısıyla ameliyata almıştık. Ameliyatta protez kapağını değiştirmiştik. 32 saat süren yoğun bakım sonrasında servise nakletmiştik. Serviste olduğu sırada böbreklerde gelişen problem nedeniyle hastamızı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine konsültasyon nedeniyle gönderdik.

Medyada çıkan 'Yoğun bakıma kaldırıldı' haberlerinin olduğu dönemde hastamızı geri aldık. Nefroloji hocalarımızın tavsiyeleriyle böbrek fonksiyonlarında hastamızıa diyaliz gerekmediği anlaşıldı .Hastamızı aynı gün geri aldık. Bu süreçte daha önceden mevcut olan böbrek problemleri vardı. Buradaki takiplerimiz neticesinde böbrek fonksiyonları düzeldi. Ameliyattan sonra 25. gündeyiz. Bugün itibariyle hastamızı evine göndereceğiz. Bundan sonra takiplere devam edeceğiz" dedi.

Doç. Dr. Bakır, Saygun'u taburcu olduktan sonra haftada biri, daha sonra da ayda bir kere olmak üzere kontrol edeceklerini de söyledi.

  'Gerçek bir mucize yarattılar '

Doktorunun ardından Ergin Saygun da bir konuşma yaptı. Saygun, sözlerine herkese teşekkür ederek başladı. Saygun, "Tek tek her birinize teşekkür etmek istiyorum. Çünkü sonradan öğrendim. Benim ve ailemin yaşadığımız sıkıntıları kamuoyunun dikkatine getirmekte çok büyük emeğiniz geçmiş. Kan lazım dendiği zaman kamerasını bırakıp kan vermeye koşan arkadaşları resimlerde gördüm. Bu basının da ötesinde insani duyguların zirve yaptığı bir durumdur. Hepinize tek tek teşekkür ediyorum. Bir kan kardeşim olduğunu da öğrendim.

Ama sanırım en başta aileme teşekkür etmem lazım. Toplumumuzun en küçük birimi olan ailenin gerektiğinde bütün toplumu nasıl etkileyebildiğini nasıl güçlü olacağını gösterdiler. Silah arkadaşlarımın devre arkadaşlarımın hepsinin buraya koştuğunu duydum. Onun için onlara da teşekkür etmek istiyorum. En büyük teşekkürü İlhan hocamın yönetimindeki bu hastanaye yapılması gerektiği kanaatindeyim. Ben ne kadar riskli bir ameliyata girdiğimi biliyordum. Sanırım gerçek bir mucize yarattılar. Beni yaşatabilmek hayatta tutabilmek için olağanüstü bir çaba sarfettiler. Gece saat 1'de 2' de doktorların beni muayene ettiklerini biliyorum. Bu hastanenin bütün personeline minnet ve şükran duyuyorum" dedi.

'Silivri'deki Hasdal'daki silah arkadaşlarıma ve komutanlarıma sevgi ve muhabbetlerimi gönderirim '

Saygun geçirdiği enfeksiyon nedeniyle daha dikkatli olması gerektiğine vurgu yaparak, "Bir istirhamım olacak. Enfeksiyondan kaynaklanan rahatsızlık nedeniyle bu sıkıntıları çektim. Aynı duruma düşmemek için dikkat etmem gerekiyor. Orada da aynı burada nasıl bir ortam sağlandıysa o ortamda yaşayacağım. Herkesten istirhamım 1 ay beni bırakın toparlanayım kendime geleyim. Bu basın için de geçerlidir. Bu bile belki son günlerde yaptığım en uzun konuşmamdı. Konuşmamı Silivri'deki Hasdal'daki, Hadımköy ve Maltepe'deki silah arkadaşlarıma komutanlarıma sevgi ve muhabbetlerimi saygılarımı göndererek bitirmek isterim" şeklinde konuştu.

'Oğlum ' baba tahliye edildin ' dedi '

Konuşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini ziyaret ettiğinin hatırlatılması üzerine Saygun, "Bu konulara girmeyi istemiyorum. İleride rahat konuşacak duruma geldiğimizde sizinle konuşuruz. Bunun başka bir anlamı olduğunu sanmıyorum. İleride bunların hepsini konuşuruz" dedi. Saygun,  ameliyattayken tahliye edilmesiyle ilgili olarak ise, "Benim bunlardan hiç haberim yoktu. Ben kendime geldiğimde hortumlar bağlı bir şekilde yatıyordum. Oğlum ' Baba tahliye edildin' dedi. Nasıl oldu bilmiyorum. Sistemin bir işleyişi yani" şeklinde konuştu. Saygun sözlerini ' Sağlıklı iyi günler diliyorum' şeklinde bitirdi. Saygun daha sonra salondan yürüyerek çıktı.

cnnturk.com, 04.03.2013

 


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.