Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz 'kozmik' odada

Balyoz 'kozmik' odada

‘Balyoz Planı’ davasının temyiz incelemesini yapmak için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda üç savcı ‘kozmik oda’da görev yapacak. 
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 21 Eylül 2012’de karara bağlanan davanın dosyası, temyiz incelemesinin yapılacağı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti. 1045 klasörden oluşan dava dosyasıyla ilgili tebliğnamenin hazırlanması için üç savcının görevlendirileceği belirtiliyor. Savcılar, kapsamlı davaların temyiz incelemesinin daha güvenli hazırlanması için oluşturulan ‘kozmik’ odada çalışacak. Savcılar, hazırladıkları tebliğnameyi davaya bakacak Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ne gönderecek. Başsavcılığın tebliğnamesinin bağlayıcı niteliği bulunmuyor. Daire, tebliğname geldikten sonra dosyayı incelemeye başlayacak. Davanın duruşmalı görülmesi istendiği için Yargıtay 9. Ceza Dairesi, duruşma isteyen sanıklar yönünden duruşma yaparak karar verecek. 

Örnek, Fırtına, Doğan 


365 sanıklı davada eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ‘ Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini, cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmek’ suçundan 20’şer yıl ceza aldı. 78 sanık 18’er yıl, 214 sanık 16 yıl ve 28 kişi 13 yıl cezaya çarptırıldı. 39 sanık da beraat etmişti. Davanın gerekçeli kararının yazımı da bitince geçen günlerde bütün dosyalar karayoluyla Ankara ’ya gönderilmişti.

Radikal, 02.03.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.