Gündem

 Deniz Feneri Balyoz Harekat Planı
 Demokratik Açılım İrtica Eylem Planı
 Siyasi Gündem Ergenekon
 Ekonomik Gündem 

 Gündem > Balyoz Harekat Planı > Balyoz’a isyan rektöre özgürlük

Balyoz’a isyan rektöre özgürlük
BALYOZ ve Ergenekon davası tutuklu ve hükümlülerinin aileleri ve yakınları Ankara, İstanbul ve İzmir’de “Sessiz çığlık” eylemi yaptı.

Ankara Sakarya Meydanı’nda 2 yıldır her Cumartesi “sessiz çığlık” adı altında bir araya gelen aileler, ellerinde tutuklu yakınlarının fotoğrafları ile pankart açtı. “Harbiye Marşı”nı hep bir ağızdan söyleyen aileler, “Uydurma ve sahte CD’lerle aileler dağıtıldı, babalar çocuklarından koparıldı. Sadece adalet istiyoruz” dedi. Bir saat boyunca sessiz bekleyen aileler ardından olaysız dağıldı. Ailelere vatandaşlar da destek verdi.

VATANDAŞ DESTEĞİ

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi 500 kişilik bir grup ise Ergenekon davasından tutuklanan ve başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklardan ölüm kalım mücadelesi veren eski Malatya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun serbest bırakılması için Adalet Bakanlığı’na yürüdü. “Esaret zincirlerinizi parçalıyoruz” pankartı açan ve Hilmioğlu’nun fotoğraflarını taşıyan gruba, vatandaşlar da büyük destek verdi. Güvenpark’tan Adalet Bakanlığı ek binasına kadar yürüyen grup, “Zindanları yıkarız, Hilmioğlu’na özgürlük”, “Silivri zindanları yıkılacak” ve “Hilmioğlu’na özgürlük kahrolsun faşist diktadörlük” sloganları attı.

DÜĞÜNE BEKLİYORUM

İstanbul Beşiktaş Meydanı’nda 22. kez bir araya gelen Balyoz davası tutuklularının aileleri ve yakınları davadaki hukuksuzlukları protesto etti. 18 yıl hapse mahkûm edilen Albay Faruk Doğan’ın oğlu Göktuğ Doğan babasının Hasdal Cezaevi’nden kendisine yazdığı bir mektubu okudu. Akciğer kanseri hastalığının son evrelerinde tahliye edildikten kısa bir süre sonra yaşamını yitiren Ergenekon davası sanığı iş adamı Kuddusi Okkır’ın eşi Sabriye Okkır ise açıklamasında eşinin cezaevinde rahatsızlandığını ve tedavi ettirilmediği için öldüğünü belirtti. Hava Harp Akademisi Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Ayhan Gümüş’ün ikiz kızlarından Pelin Gümüş babalarının beş aydır tutuklu bulunduğunu belirterek, “Biz kızkardeşimle 25. yaşımızı babamızla cezaevinde kutladık. Özellikle açık görüşü o güne aldık. Ben nişanlıyım ve düğün yapmak için babamın gelmesini bekliyorum” dedi.

YAĞMURDA EYLEM

İzmir’de de dün saat 12.30 sıralarında, Konak’taki bir alışveriş mağazası önünde ve yağmurlu bir havada toplanan Vardiya Bizde Platformu üyeleri, slogan ve pankartlarla askerlere yönelik yapılan operasyonları ve tutuklamaları protesto etti.

Hürriyet, 24.02.2013


Bu bölümdeki diğer içerikler için tıklayınız.